ÖSYM iki yılda 1 milyar 400 milyon lira sınav ücreti topladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, KPSS’de her bir oturum için ücretin 90 TL olarak belirlenmesini ve üç oturuma girecek bir adayın toplam ödeyeceği katılım parasının yaklaşık 270 TL olmasını eleştirdi. Açıkel, “İki yılda yaklaşık 1 milyar 400 milyon TL’lik bir ücret, öğrencilerden alındı. ÖSYM’nin yaptığı diğer sınavlarda da üç yılda ortalama yüzde 45’lik bir ücret artışı yaşandı” dedi.

Eğitim 28.05.2021, 17:55
ÖSYM iki yılda 1 milyar 400 milyon lira sınav ücreti topladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Fethi Açıkel, “Türkiye’de genç işsizlik  rekor kırdı, eğitim ile istihdam arasındaki bağ koptu, diplomalı ve diplomasız gençler işe girmek için İş-Kur kapılarında bekliyor ve buna rağmen KYK borçları faiziyle talep ediliyor. Yani gençlerimiz işsizlik sorunuyla birlikte yüksek bir borçluluk içerisindeler, bu sıkıntıların üstüne bir de fahiş sınav ücretlerinin eklenmesi gençlerimizi ciddi şekilde mağdur ediyor ve kamusal bir hak olması gereken sınavlar yüksek fiyatlar nedeniyle adeta lüks hale geliyor” dedi.

KPSS’deki ücretlerin gençlere yük olduğunu belirten Açıkel, “Gençlerimiz ve aileleri büyük bir ekonomik kriz içerisindeyken ve en temel ihtiyaçlarını dahi zor karşılarken maalesef binlerce öğrencinin sınava girememesi gibi bir sonucun oluşması kaçınılmaz olacaktır” dedi.

“ÜÇ YILDA YÜZDE 45’LİK ARTIŞ”

ÖSYM’nin 2020 yılı faaliyet raporuna göre bilgi veren Fethi Açıkel, “Kurum merkezi sınavların başvuru ücretlerinden 2019 yılında 546 milyon TL, 2020 yılında ise 860 milyon 512 bin TL gelir elde etti. Yani iki yılda yaklaşık 1 milyar 400 milyon TL’lik bir ücret, öğrencilerden alındı.  2018 yılında 60 TL olan KPSS Genel Kültür oturum ücreti 2021 yılında 90 TL’ye, 2018 yılında 60 TL olan KPSS Eğitim Bilimleri oturum ücreti 2021 yılında 90 TL’ye, 2018 yılında 40 TL olan KPSS Alan Bilgisi oturum ücreti 2021 yılında 65 TL’ye çıktı. ÖSYM’nin yaptığı diğer sınavlarda da üç yılda ortalama yüzde 45’lik bir ücret artışı yaşandı” dedi.

“CHP İKTİDARINDA SINAV GİRİŞ ÜCRETLERİNİ KALDIRACAĞIZ”

Açıkel, “Türkiye’de gençler işe alım süreçlerinin şeffaflığına güvenmemekte, liyakatsizlik devlete ve ülkeye olan güvenlerini de sarsmaktadır. KPSS’ den yüksek puan alan gençler, sözlü kurum sınavlarında elenmekte ve çoğu zaman onlardan çok daha düşük puan alan adaylar kamu görevlerine tercih edilmektedir. Bu durum gençlerin adalete ve ülkenin geleceğine olan inancını kaybetmelerine neden olmaktadır. Gençler, zaten ucu belirsiz bir sınav maratonuna sürüklenirken bir de yüksek sınav ücretleri ile boğuşmak zorunda bırakılmaktadır” eleştirisini yaptı.

Açıkel, CHP iktidarında ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlarda giriş ücretinin kaldırılacağını da açıkladı.

Yorumlar (0)
25
açık