Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden 407 kişilik ''özel'' ilan! 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden 407 kişilik ''özel'' ilan!  CHP''li Murat Emir, Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin 407 öğretim elemanı için yayınladığı ilanda pek çok kadronun kişiye özel olduğunu öne sürdü.

Eğitim 21.12.2020, 09:41 21.12.2020, 09:41
Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden 407 kişilik ''özel'' ilan! 

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre SBÜ, 8 ay önce yayınladığı 240 kişilik adrese teslim kadro ilanının ardından aynı uygulamanın bir benzerine daha imza attı. 

Öğretim Elemanı Alım İlanı’na çıkan üniversite, çoğunluğu profesör olmak üzere 407 öğretim üyesine kadro verileceğini duyurdu.

15 Aralık’ta yayımlanan ilanda genel şartlar sıralanırken, her bir kadro için ayrıca özel şartlar duyuruldu. 

Buna göre çocuk sağlığı hastalıkları dalı için aranan profesör kadrosundan birinin özel şartı “çocukluk pulmoner hipertansiyonu ile ilgili çalışmaları olmak, sağlıklı prematüre bebeklerde antioksidan olarak paraoxanase ve arylesterase değerlerini inceleyen çalışması olmak” diye tanımlandı. Aynı şekilde deri hastalıkları dalı için açılan profesör kadrosunda ise “Türkiye’de yaşayan lipoid proteinosis’li hastalarda ECM1 gen mutasyonu hakkında çalışması olmak, Covid-19’un deri bulguları hakkında çalışması olmak” gibi ayrıntılı bir şart arandı.

 

CHP'Lİ EMİR İDDİALARI GÜNDEME GETİRDİ

CHP’li Murat Emir, konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi sundu. 

Benzer uygulamanın yaklaşık 8 ay önce de yapıldığını anımsatan Emir, “Kadro atamalarında keyfiyet, eşdost ve ahbap ilişkisi ön plana çıkıyor” diye konuştu.
 

Yorumlar (0)
14
açık