AK Parti'den doğalgazda kademeli tarifeye geçiş için hamle! Meclis'e sunuldu

AK Partili 78 milletvekilinin imzasını taşıyan ve içinde doğalgazda kademeli tarifeye geçişi de içeren kanun teklifi Meclis'e sunuldu. Yeni yılla birlikte elektrikte de kademeli tarifeye geçilirken 150 kilovatsaat üstüne yüzde 127 zam gelmişti.

Ekonomi 05.01.2022, 07:35
AK Parti'den doğalgazda kademeli tarifeye geçiş için hamle! Meclis'e sunuldu

AK Partili 78 milletvekilinin imzasını taşıyan, 'Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' TBMM Başkanlığı'na sunuldu. 18 maddeden oluşan kanun teklifi, doğal gaz faturalarından BES'e, Kurumlar Vergisi'nden kur korumalı mevduat hesaplarına kadar pek çok alanda düzenlemeler içeriyor.

BES, KORUMALI TV MEVDUAT VE KURUMLAR VERGİSİ...

Teklif ile kademeli doğal gaz tarifesine geçiliyor. BES ile 'devlet katkı payını' artırmak amacıyla  değişikliğe gidiliyor. Bu kapsamda BES sisteminde kamu katkı payı yüzde 25'ten, yüzde 30'a çıkarılıyor. İhracatçı firmalarda Kurumlar Vergisi'nin indirimine ilişkin düzenlemeyle, Kurumlar Vergisi oranı yüzde 1 olarak öngörülüyor.

Kur korumalı mevduat hesaplarında da düzenlemeye gidiliyor. Vatandaşların, TL birikimlerinin mevduata yönlendirilmesi amaçlanıyor. Döviz endeksli TL mevduat hesaplarında kur koruma farkını ödemek amacıyla düzenlemeye gidiliyor.

EMEKLİ MAAŞINI DA İÇERİYOR

Emekli maaşlarını en az 2 bin 500 olarak düzenleyen madde de teklifte yer aldı.

Yorumlar (0)
0
hafif kar duşu