Altın fiyatları düşmek bilmiyor! ‘Hüsrana uğrayacaklar…’

Altın fiyatları 29 Ocak Cumartesi günü de yatırımcıların gündeminde kalmaya devam ediyor. Uzman isimlerden dikkat çeken uyarılar geldi.

Ekonomi 29.01.2022, 13:10 29.01.2022, 13:23
Altın fiyatları düşmek bilmiyor! ‘Hüsrana uğrayacaklar…’

ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı öncesinde tahvil faizlerinin düşmeye devam etmesi ve Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimde güvenli liman metaline yatırım yapılmak istenmesiyle altın fiyatları, Kasım ayının ortasından bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak 1853 doları görmüştü.

Ancak Fed’in 26 Kasım akşamı açıkladığı varlık alımlarının Mart ayı başlarında sona erdirilmesi kararı ve faiz artırımlarına 16 Mart'ta yapılacak FOMC toplantısıyla başlayacağının sinyalini vermesiyle sarı metalde sert düşüş yaşandı. Altın, Fed'den gelen açıklamalar sonrasında ABD doları endeksinin 1,5 yılın en yüksek seviyesini görmesiyle sert bir düşüş yaşadı. 1800 doların altına gerileyen ons altın hafta başından bu yana yüzde 2’den fazla düşüş kaydetti. Ons altın şu sıralar 1790 lira seviyesinde hareket ediyor.

ALTIN FİYATLARI İÇİN ÖNEMLİ SEVİYELER

Kıdemli analist Jim Wyckoff şu teknik seviyelere dikkat çekerek, “Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, Şubat vadeli kontratlarını 1.825 dolardaki katı direncin üzerinde kapatmak. Ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarını Aralık’ın düşüğü 1.753 dolardaki sağlam teknik desteğin altına itmek. İlk direnç bugünün yükseği 1.798,40 dolarda ve ardından 1.800 dolarda görülüyor. İlk destek gecenin en düşük seviyesi olan 1.778,80 dolarda ve ardından 1.775 dolarda görülüyor” açıklamasında bulundu.

'ALTIN BU NOKTADA GEZİNMEYE DEVAM EDECEK'

Analist Ross Norman da altın fiyatlarına ilişkin yaptığı değerlendirmesinde, “Hem boğalar hem de ayılar, son altın fiyat hareketlerinden eşit derecede hüsrana uğrayacak” diye konuştu. Analist, doların gücünün ve artan faizlerin altını baskıladığını ekleyerek, “Piyasa, fiyata dev bir mıknatıs gibi davranan 1.800 dolar seviyesine bakıyor gibi görünüyor. Ve bu noktada gezinmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

GRAM ALTIN DÜŞÜŞTE

Haftaya 794 lira seviyesinden başlayan gram altın ise küresel altın fiyatları ve dolar/TL kurunun 13,60’ın üzerine çıkmasıyla 805 lirayı görmüştü. Ancak Fed açıklamaları sonrasında dolar kurundaki yükselişe rağmen küresel altın fiyatlarındaki düşüşü takip eden gram altın, haftayı 789 liradan kapattı. Gram altın 29 Ocak Cumartesi günü yüzde 1,12 düşerek 780 liradan alıcı ile buluşuyor.

Yorumlar (0)
27
açık