Altın piyasası alev alev... Son iki ayın zirvesinde

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna’daki Donetsk ve Luhansk'ı tanıması üzerine piyasalar alev aldı. Yeniden yükselişe geçen altın, son iki ayın zirvesini gördü.

Ekonomi 22.02.2022, 10:00 22.02.2022, 11:51
Altın piyasası alev alev... Son iki ayın zirvesinde

Altın fiyatları, Rusya’nın Donetsk ve Luhansk’ı tanımasının ve bölgede tansiyonun artmasının ardından dokuz ayın zirve seviyesine yaklaştı. Doğu Avrupa’da gerilimin tırmanması, güvenli liman olarak görülen varlıklara talebi artırdı.

Son dönemlerde jeopolitik risklerin artmasıyla altının fiyatı ekim ayından bu yana yükselişte. Geçtiğimiz hafta Ukrayna’da tansiyonun yükselmesi sonucu dikkate değer bir yükseliş kaydeden altın, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in konuşmasının ardından tekrar hareketlendi.

PUTİN’İN AÇIKLAMASI ALTINI HAREKETLENDİRDİ

Putin, Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Luhansk bölgelerini dün resmi olarak tanımasının ardından bugün askeri birliklerin iki bölgeye konuşlanması talimatını verdi.

Batılı devletler, Rusya’nın bu hamlesiyle tırmanmaya devam eden Ukrayna krizinin Doğu Avrupa’da savaş çıkmasına neden olabileceği yönünde endişeli.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy bugün Rusya’nın desteklediği ayrılıkçıların kontrolündeki iki bölgeyi resmi olarak tanıması konusunda “acil olarak” bir karşılık hazırladığını belirtti.

Dün haftanın ilk işlem gününde ABD ve Rusya arasında görüşmelerin gerçekleştirileceği haberi sonrası tansiyon az da olsa düşmüştü. Ancak gece saatlerinde yaşanan gelişmeler altınına olan talebi kuvvetlendirdi.

SPOT PİYASADA ALTIN FİYATLARI

Tüm bu gerilimlerin ardından güvenli liman özelliği ön plana çıkan altının spot piyasadaki ons fiyatı gün içerisinde 1913 dolar ile 1 Haziran’dan bu yana görülen en yüksek seviyeyi kaydetti. Sonrasında sabah saatlerinde spot piyasada altın ons başına  1909 dolardan işlem gördü.

ABD altın vadeli işlemleri ise 1910 dolara yükseldi.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR OLDU?

Aynı saatlerde çeyrek altın ise, bin 378 liradan alıcı bulurken, bin 395 liraya satılmaya başladı. Yarım altın 2 bin 760 liradan alınırken, 2 bin 788 liradan işlem görmeye başladı. Cumhuriyet altını ise, 5 bin 502 liradan alınırken, 5 bin 557 liradan satılmaya başladı.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu