Analistlerden uyarı: 'Kripto kışı' geliyor

Bitcoin'in 34 bin doların altına düşüren ve Kasım ayından bu yana tüm kripto piyasasının 1,4 trilyon dolardan fazlasını yok eden satışlar, yatırımcıların en kötüsünün henüz gelmediğine dair endişelerini artırdı.

Ekonomi 27.01.2022, 18:15
Analistlerden uyarı: 'Kripto kışı' geliyor

Bu tür en son olay, benzeri görülmemiş bir patlamanın ardından Bitcoin'in yüzde 80'den fazla düşüşle 3 bin 100 dolara kadar düştüğü ve Aralık 2020'ye kadar yeni bir zirveye ulaşmadığı 2017'nin sonlarında ve 2018'in başlarında gerçekleşti.

‘UZUN SÜRECEK’

UBS'ye göre kripto çöküşü, ağrının aylarca sürebileceği endişelerini artırdı. UBSDdövizAraştırmaları Başkanı James Malcolm,Fortune'a verdiği demeçte, "Bunu nasıl karakterize ettiğimize dair bir soru var ve en yakın benzetme muhtemelen 2018’de yaşanan kripto kışı. Oldukça zor ve potansiyel olarak uzun bir dönem olacak gibi görünüyor ve bu nedenle kripto kışı benzetmesi oldukça iyi” dedi.

Analistler, dijital varlıklardaki düşüşün, özellikle S&P 500 ve Nasdaq endekslerinin geçen hafta düzeltme bölgesine kayması başta olmak üzere daha geniş piyasa gelişmelerini izliyor gibi göründüğüne dikkat çekiyor. Kripto para birimlerinin, büyük kurumsal fonların katılımı nedeniyle geleneksel pazarlarla daha fazla iç içe geçtiğini söylüyorlar. Federal Rezerv, finansal piyasalara yönelik teşvikini azaltacağını açıkladığından beri kripto piyasası düşüyor.

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Cuma günü düşüşe geçtikten sonra bu haftanın başında altı ayın en düşük fiyatına gerileyerek 33 bin dolar civarına geriledi. Ethereum, Kasım ayındaki zirvesine ulaştığından bu yana yarıdan fazla değer kaybederken, Solana yüzde 65 düşüşle daha da sert bir düşüş yaşadı. (RT)

Yorumlar (0)
22
açık