Analiz: Türkiye’nin başa çıkması gereken çok şey var 

Analiz: Türkiye’nin başa çıkması gereken çok şey var  Bloomberg, Türkiye’nin ekonomik durumunun bir analizini yaptı. Oldukça çarpıcı noktaları ele alan analizde, ‘Virüsün harap ettiği küresel piyasalarda çalkantılı bir yıl oldu ancak Türkiye bunların daha fazlasıyla başa çıkması gerekiyor’ şeklinde tespit yapıldı. İşte analizden satır başları…

Ekonomi 17.12.2020, 14:48 17.12.2020, 14:48
Analiz: Türkiye’nin başa çıkması gereken çok şey var 

Liradaki rekorlara yol açan şey satış kısıtlamaları da dahil olmak üzere piyasa müdahalelerinde yatırımcıların yaşadığı huzursuzluktu. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama konusundaki tutumu,  Suriye, Libya ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalar ve Rus hava savunma sistemi satın alması sebebiyle oluşan riskler de piyasaları oldukça etkiledi.

En büyük sarsıntı, yatırımcı dostu karar alma taahhüdü ile birlikte Türkiye’nin ekonomik yönetiminin elden geçirilmesiyle Kasım ayında geldi. RAM Capital’in yöneticisi Ögeday Topçular, 2020’nin çalkantılı geçmesinden sonra ülkenin ve yatırımcıların bir sonraki adımının güçlü ekonomik politikalar, iyi uluslararası ilişkiler ve merkez bankası bağımsızlığı olduğunu söyledi.

İşte 2021'de para yöneticileri ve stratejistler için temel endişe kaynağı olan bazı alanlar:

MERKEZ BANKASI POLİTİKASI

Berat Albayrak'ın ekonomi yönetiminden istifa etmesi ve Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevden alınmasının ardından, bu ‘acı hapları’ yutmak anlamına gelse bile, yatırımcı güvenini yeniden tesis edeceğine söz verdi. Londra'daki Fidelity International'ın para yöneticisi Paul Greer'e göre,  bu durum Türk varlıklarında bir yükselişe meydana getirdi, ancak yatırımcılar kısa vadede şüpheci olmaya devam edecek ve makro dengesizlikler bir endişe olmaya devam ettiği için ‘sözler yerine eylemlerin’ devam ettiğini görmek isteyecekler.

Londra'daki Securities'in gelişmekte olan piyasalar başkanı Cristian Maggio, yatırımcıların son yıllarda Türk para ve maliye politikasında görülen U dönüşlerine karşı dikkatli olduklarını söyledi. 

Merkez Bankası, enflasyona geleneksel bir tepki olarak faiz oranlarını daha da artırabilir. Ancak Maggio, uzun vadeli fiyat istikrarını tehdit etse bile, "Eninde sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın para politikasını yeniden başlatmaya çalışacağına inanıyorum" dedi.

DÖVİZ REZERVLERİNİ TEKRAR YERİNE KOYMAK

Türkiye, bu yıl yabancı para varlıklarını diğer tüm gelişmekte olan ekonomilerden daha hızlı harcadı ve 15 yılın en düşük seviyesine gerilemesi, liradaki düşüşün merkezinde yer aldı. 

Bir toparlanma, ya daha yüksek faiz oranlarını ya da yabancı sermaye girişlerini teşvik eden yükseliş hissini gerektirir. Ağbal yaptığı açıklamada, önümüzdeki yılki politika karışımının önemli bir unsurunun lirayı istikrarsızlaştırmadan yabancı rezervleri biriktirmek olacağını söyledi. 

Yetkili, rezervlerin nasıl ve ne zaman yeniden inşa edilebileceğine dair ayrıntılı bir planın daha sonra açıklanacağını söyledi.

ENFLASYON

Zayıf liranın etkisiyle enflasyon yıl boyunca çift haneli kalarak Kasım ayında beklenenden fazla tırmandı. Securities'den Maggio, "Enflasyon bir diken olmaya devam ediyor ve Merkez Bankası bağımsızlığı da kimsenin hafife almaması gereken bir şey," dedi. "Enflasyonu tekrar hedefe doğru yönlendirmede ne kadar iyi olacağını yakından izleyeceğiz."

HALKI DOLARDAN VAZGEÇİRME

Türklerin birikimlerini korumak için dolar temelli varlıkları tercih etmeleri enflasyonla yakından bağlantılı. Merkez Bankası verilerine göre, 4 Aralık itibarıyla Türkiye'de yerleşiklerin döviz mevduatları bu yıl neredeyse yüzde 19 artarak 231 milyar dolara yükseldi. 

Bu, Erdoğan vatandaşları işlem yapmak ve yatırım yapmak için yerel para birimini kullanmaya çağırsa da 2019'da yüzde 20'lik bir sıçrama izledi. Ancak Ata Portföy baş yatırım sorumlusu Mehmet Gerz,  Türklerin hükümet politikalarının istikrarı konusunda şüpheleri olduğu müddetçe para birimi üzerindeki kontrollerini gevşetme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

YAPTIRIMLAR

Londra'daki Coex Partners’da yükselen pazarlar ekonomisti Henrik Gullberg, Ankara ile Washington arasındaki ilişkileri kötüleştiren büyük bir çatışma "akılcı para politikasının getirdiği faydaları azaltabilir" dedi. 

Başkan seçilen Joe Biden, Erdoğan'ı ‘otokrat’ olarak nitelendirdi ve ABD'nin Türkiye’deki muhaliflere destek vermesi gerektiğini söyledi. Yine de, Rabobank’tan Matys, Biden’ın hemen düşmanca bir duruş sergilemesini beklemeyenler arasında. Matys, "Başkanlığının en başında Biden'in diplomasiye bir şans daha vereceğini varsaymak mantıklı" dedi.

AŞI VE TURİZM

Turizm Bakanlığı’nın rakamlarına göre yabancı turist girişleri 2020'nin ilk 10 ayında yüzde 70'in üzerinde düşüş gösterdi. MUFG Bank Türkiye Hazine Başkanı Onur İlgen, corona virüs ve tedavisi ile ilgili iyi haberlere çok ihtiyaç olduğunu söyledi. "Aşıların etkili kullanımı ve pandeminin yavaşlaması makroekonomi için kritik faktörler olacak" dedi.

(Bloomberg)
Çeviri: İsmail Cömert

Yorumlar (0)
18
açık