Ankara Anlaşması''na alternatif! İngiltere''ye gitmek artık daha kolay...

Ankara Anlaşması''na alternatif! İngiltere''ye gitmek artık daha kolay... Ankara Anlaşması sona erdiği için İngiltere''ye yerleşmek isteyen Türkler''in durumu tartışma konusu oldu. İngilizlerin  Ankara Anlaşması''na alternatif bir yasa hazırladığı öğrenildi. Bu yasa sayesinde İngiltere''ye yerleşmek ve orada işçi olarak kalmak daha kolay hale geliyor.  Ayrıntıları Londra Gündem genel yayın yönetmeni Taner Bildik Polemik Haber için anlattı... İşte detaylar.

Ekonomi 20.12.2020, 17:13 20.12.2020, 17:13
Ankara Anlaşması''na alternatif! İngiltere''ye gitmek artık daha kolay...

Türkiye'den iş insanlarının İngiltere'de şirket kurarak veya kendi işini yaparak oturma izni almasına olanak sağlayan Ankara Anlaşması bu ay sonunda miadını tamamlıyor. 


Anlaşma 1 Ocak 2021'de İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden ayrılmasının (Brexit) ardından geçiş döneminin tamamlanması nedeniyle sonlanacak.

Ancak işçi sıkıntısı çeken İngiltere, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeden 'nitelikli işçi' almak için harekete geçti.
Detayları Londra'da yaşayan Türk gazeteci, londragundem.com Genel Yayın Yönetmeni Taner Bildik anlattı...

 

 

ANKARA ANLAŞMASI NEDİR?

Türkiye'nin 1963'te Avrupa Ekonomik Topluluğu ile imzaladığı ve iş insanlarının İngiltere'de şirket kurarak yaşamasına izin veren Ankara Anlaşması da bu anlaşmalardan biri olduğu için 1 Ocak 2021'den itibaren bu anlaşma üzerinden oturum izni başvurusu yapılamayacak.
Anlaşma sonlanmadan başvuru yapmak isteyenlerin sayısında ise büyük bir artış var.

İngiltere dışından anlaşmaya başvuranların sayısı 2013-17 yılları arasında her yıl 1,5 ile 2 kat arasında artış göstererek 1.200'ün üzerine çıkmış, 2019'da ise yüzde 200'den fazla artışla 4 bini geçmişti.

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu