Ankara'da böcek üreten fabrika kuruldu!

İthal tarım ilaçlarının kullanımını azaltacak dev bir çalışma için bir profesör ve 11 öğrenciden oluşan bilim heyeti harekete geçti. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'nde kurulan heyet 10 milyon faydalı böcek üretiyor. Bu çalışmayla birlikte her yıl 600 milyon dolarda devletin kasasında kalacak.

Ankara'da böcek üreten fabrika kuruldu!

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden bir profesör ve 11 öğrenci bir araya gelerek böcek üretmeye başladı. Üretilen böceklerle tarım ithalatının azaltılması amaçlanırken, üretilen böceklerin de gelecekte ihraç edilmesi planlanıyor. Yaklaşık 30 yıldır faydalı böcek üretimi teknolojisi üzerinde çalıştıklarını ve şu anda ileri bir teknoloji ile çalışmalara başladıklarını ifade eden Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Özkan, “11 öğrencim ile birlikte şirketler kurduk. Şu an Ankara Üniversitesi Teknopark’ta sürdürülebilir tarım için günde 10 milyon faydalı böcek üretmeye başladık. Böylece yıllık 600 milyon dolar olan tarım ilacı ithalatımız azalacak ve Türkiye yurtdışına bir milyar dolarlık faydalı böcek ihracatı yapılabilecek” dedi.

İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI

Yoğun ve bilinçsiz tarım ilacı kullanımı, Türkiye’de önemli sorunlara neden oluyor. Yaşanan sorunlar, insan sağlığının bozulmasında, biyolojik çeşitliliğin yok olmasında, doğal kaynakların kirlenmesinde, ekonomik olarak dışarıya bağımlılıkta ve ürünlerdeki ilaç kalıntı nedeniyle ihracat ürünlerin geri dönüşünde kendini gösteriyor. Bu durum bazı ülkelerle sorun yaşanmasına bile neden oluyor. Dünyada artık biyolojik mücadele ön plana çıkıyor. Tarım ilacının hem doğaya hem insan sağlığına zarar verdiğini belirten Özkan, Türkiye’nin böcek üretme teknolojisi bulunmadığından kimyasal tarım ilacı kullanmak ya da faydalı böcek ithal etmek durumunda kaldığının altını çizdi.

GÖREV SONRASI ÖLÜYORLAR

Türkiye’nin, biyolojik mücadelede kullanılabilecek faydalı böceklerin varlığı konusunda çok şanslı bir ülke olduğuna değinen Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yabancılar, bu böcekleri ülkelerine izinsiz olarak götürüp kitle halinde üreterek üreticilerine sunuyorlar, üreticiler de tarım ilacı yerine bu faydalı böcekleri başarıyla kullanıyor. Faydalı böcekler zararlılar tükendikten sonra ise ölüyor. Aynı ülkeler bize de tarım ilacı sürdürülebilir olarak satıyor. Teknokentlerdeki genç girişimcilerimiz ile birlikte yaptığımız Ar-Ge çalışmalarıyla birçok faydalı böceğin sır olan kitle üretim teknolojilerini geliştirdik. Ülkemizde birçok meyvede, sebzede ve tahılda tarım ilacı kullanımı azalacak. Bağda, elmada ve cevizde bunu üretici düzeyinde kanıtladık. Sonuçlarımızı da bilimsel camiada, çiftçiler için yaptığımız tarla günlerinde paylaşıyoruz”

BİRÇOK ÜRÜNDE RAHATLIKLA KULLANILIYOR

ŞU ana kadar geliştirdikleri teknolojinim yurtdışındakilerden bir farkı olmadığının altını çizen Cem Özkan, sözlerine şöyle devam etti: “Maliyet olarak AB ülkelerindeki üretimden daha düşük seviyelerde. Bu nedenle ürettiğimiz akıllı böcekleri yurt dışına da satabilecek ve önemli döviz geliri sağlayabilecek durumdayız. Örneğin, kurutulmuş üzümde şu anda dünya lideriyiz ancak liderliğimiz kimyasal ilaç kalıntıları nedeniyle elden gitmek üzere. Manisa’da Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kuruluşlarla birlikte yürüttüğümüz faydalı böcek salım projesiyle bağın en önemli zararlısı olan salkım güvesine karşı faydalı böcek kullanımı ile hiç ilaç kullanmadan yüzde 100 başarı elde ettik. Kuru üzümlerimiz artık tüm dünyanın tercih edeceği kalitede. Bu sene mısırda da faydalı böcek uygulamalarına başlıyoruz. Bu uygulamalar hem üreticiye, hem tüketiciye, hem çevreye hem ihracatçıya, hem de ülke ekonomisine önemli getiriler sağlayacak. Ürettiğimiz böcekleri tahıllarda, meyvelerde, sebzelerde rahatlıkla kullanabiliyoruz. Çalışma sonuçlarımızı ilgili bakanlıklarla da paylaştık ve bu konuda çok olumlu tepkiler alıyoruz. Üreticiler bu yöntemden çok memnun, akıllı böceklerin üreticiye maliyeti de tarım ilaçları ile aynı düzeyde, uzun vadede düşecek. Avrupa’daki üreticiler ise bu faydalı böcekleri daha yüksek fiyattan üreticilere sunuyorlar.”

15 MİLYON DOLAR KATMA DEĞER

GENÇ girişimcilerle birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK’tan 11 adet ‘Teknogirişim Desteği’ aldıklarını dile getiren Cem Özkan, “Temel araştırmalarımızı, A.Ü. Ziraat Fakültesi’nde yapıyoruz. Gölbaşında bulunan A.Ü Teknokent’te orta ölçekli bir üretim fabrikası kurduk ve her gün tarım için 10 milyon böcek üretebilecek bir teknolojiye ulaştık. Bu teknolojinin katma değeri çok yüksek. Örneğin bizim faydalı böceklerin üretiminde besin olarak kullandığımız Ungüvesi adlı böceğin yumurtasının Avrupa piyasasında bir kilogram fiyatı 1000 dolar. Bir kg besin ile faydalı böcek ürettiğinizde bunun katma değeri 15 bin dolara çıkıyor. Bu faydalı böceği tarım alanlarında ilaçlar yerine kullanıp, iyi bir pazarlama yaptığınızda katma değerleri 150 bin dolara yükseliyor. Bunu bir adım daha ileriye götürüp teknoloji transferi ile yurtdışına faydalı böcek üretimi yapan bir tesis kurduğunuzda 15 milyon dolar değerinde bir katma değer yaratabilecek durumdayız” dedi.

500 TARIM İLACI YASAKLANDI

TÜRKİYE’nin isterse tarım ilacı kullanımını azaltabileceğine değinen Cem Özkan, “Tarımda marka ürünler üretebilir. Faydalı böcek üretim teknolojisini ve kapasitesini geliştirip, üreticilere bu faydalı böcekleri sunabildiğimizde ülke olarak çok sağlıklı gıda elde edebiliriz. Tüketicilerimiz daha sağlıklı beslenir, ihracatta ürünlerimizin marka değeri artar. Tarım ilacı kullanımı, doğal dengeyi tehdit ediyor, arılar ve balıklar gibi hedef alınmayan canlıların ölümüne neden oluyor. Bugün 700 adet olan tarım ilaçlarının 500 adedi yasaklandı, mevcutta kaldı 200 adet tarım ilacı. Tarım ilacı alternatifi biyolojik mücadele ve benzeri yöntemler konusundaki teknolojilerimizi geliştirmek ve hızla hayata geçirmeliyiz” dedi.
 

ÖNE ÇIKANLAR

 • 1

  Antalya'da iğrenç olay! Kuaförün mesajları 14 yaşındaki kızın telefonunda ortaya çıktı

  Antalya'da, 14 yaşındaki Z.Ö. adlı kız çocuğuna farklı tarihlerde 3 kez cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen 40 yaşındaki kadın kuaförü Hasan G. , polisteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

 • 2

  Antalya'da hastane önünde çatışma! Çok sayıda polis sevk edildi

  Antalya'da Kepez Devlet Hastanesi önünde, husumetli iki grup arasında çatışma çıktı, çok sayıda polis sevk edildi.

 • 3

  İtalya'da dün akşam düşen meteor gökyüzünü bir anda aydınlattı

  İtalya'nın Sardinya Adası'nda dün akşam düşen bir meteor gökyüzünü bir anda aydınlattı. O anlar, araç kamerasına anbean yansıdı. Meteor parçalarının denize düştüğü öğrenildi.

 • 4

  Sivas'ta yüzlerce koyun dereden geçirildi! Sebebi ise çok farklı

  Sivas'ın merkeze bağlı Çallı köyünde koyunlar parazitlere ve hastalıklara karşı çobanlar tarafından atalarından kalma yöntemlerle yıkandı. Yüzlerce koyun dereden geçirildi, sebebi ise çok farklı...

 • 5

  Göbeklitepe'de turist akını yaşanıyor

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın turizmde 2019'u 'Göbeklitepe Yılı' ilan etmesiyle gözlerin çevrildiği, Şanlıurfa'daki UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe, yerli- yabancı turist akını yaşanıyor. Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkan Yardımcısı Selim Bakır, konu hakkında açıklamada bulundu.

 • 6

  Hakkari'de İHA alarmı! Ateş altına alındı

  Hakkari'de asker alarma geçti... Hakkari Çukurca'da gece tespit edilen şüpheli bir insansız hava aracı (İHA), askerler tarafından ateş altına alındı.

 • 7

  Mardin'de böyle görüntülendiler! 3 kamyonette 50 terörist

  Mardin Nusaybin'in karşısında bulunan Suriye'nin Kamışlı kentinde YPG'li teröristlerin hareketliliği görüntülendi. Yaklaşık 50 kişilik teröristin yer aldığı 3 kamyonet işte böyle görüntülendi.


DİĞER HABERLER

İkinci el otomobilde önemli uyarı

Göbeklitepe'de turist akını yaşanıyor

Yargıtay'dan emsal karar! Kiracı ve mülk sahipleri dikkat

Yargıtay kararı verdi! Çalışanlar dikkat

OYAK İngiliz devini satın alıyor

Dolar haftanın son gününe nasıl başladı?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asena Atalay, pozlarıyla beğeni topladı

Antalya'da hastane önünde çatışma! Çok sayıda polis sevk edildi

Mardin'de böyle görüntülendiler! 3 kamyonette 50 terörist

Samassa'nın doktorundan açıklama

Meteoroloji uyardı! Kuvvetli yağış geliyor

Aşkı onda buldu

Devran Çağlar'a büyük vefasızlık

Hasta Ben Fero'nun şarkısının çalınmasını istedi