Arabadan telefona, bilgisayardan beyaz eşyaya: Elektronik ürünlerinin fiyatı artacak

Çip krizi devam ederken, Samsung'un çip fiyatlarını yüzde 20 artırmak için müşterileriyle görüşmelere başladı.

Ekonomi 17.05.2022, 12:32 17.05.2022, 12:38
Arabadan telefona, bilgisayardan beyaz eşyaya: Elektronik ürünlerinin fiyatı artacak

Koronavirüs pandemisiyle başlayan çip krizi etkilerini sürdürürken, çip üreticileri 2022'ye zamlarla girdi ve 2023 için de zam planlanıyor.

Bloomberg'de yer alan habere göre, dünyanın en büyük çip üreticilerinden Samsung, çip fiyatlarına zam yapacak. Müşterileriyle ön görüşmelere başlayan Güney Koreli teknoloji devi, çip fiyatlarına yüzde 20 zam yapacak.

ARABADAN TELEFONA, BİLGİSAYARDAN BEYAZ EŞYAYA PEK ÇOK ŞEY ZAMLANACAK

Akıllı telefonlar, arabalar, beyaz eşya, bilgisayarlar gibi tüketim ürünlerinin halihazırda en pahalı parçaları arasında çipler de bulunuyor. Fiyatlardaki bu artış nedeniyle tüketim ürünlerinin de zamlanması bekleniyor.

Samsung, Tayvanlı TSMC'nin ardından dünyanın en büyük çip üreticisi. TSCM'nin tahminlerine göre çip satışları 2022'nin 2. çeyreğinde yüzde 37 artış gösterecek. Buna rağmen çip üretim kapasitesindeki artış ise bu oranın oldukça gerisinde kalacak.

ÇİP EKSİKLİĞİ SORUNU

Samsung'un Nisan ayı başında yaptığı değerlendirmeye göre şirketin çip talebi, üretim kapasitesinden oldukça fazla. Bu da yakın zamanda yeni bir çip eksikliği sorununa neden olacak.

TSMC, 2022 yılına girerken yüzde 20'lik zam yapma kararı almıştı. 2023'te de yüzde 5 ila 8 arasında değişen yeni bir zam öngörülüyor.

Yorumlar (0)
16
açık