Asgari ücret yeni yılda ne kadar olacak? Uzman isim açıkladı

Son dönemde peş peşe gelen zamlar, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı vatandaşın belini büktü. Yeni yılla birlikte merak konusu olan "Asgari ücret ne kadar olacak?" sorusunu SGK uzmanı Özgür Kaya, canlı yayında yanıtladı. Kaya, "Pek çok formül var ama gerçekleşecek olan esas formül aralık ayı enflasyon rakamlarıdır" dedi.

Ekonomi 08.09.2022, 09:10 08.09.2022, 09:14
Asgari ücret yeni yılda ne kadar olacak? Uzman isim açıkladı

2023 yılı yaklaşırken asgari ücret tartışmalartı şimdiden alevlendi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, CNN Türk canlı yayınında asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu.bulundu.

Yeni ücretin ne olacağı hakkında ise çeşitli tahminler yürütülüyor.

'ESAS FORMÜL, ARALIK AYI ENFLASYON RAKAMLARIDIR'

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, CNN Türk canlı yayınında asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kaya, "Pek çok formül var ama gerçekleşecek olan esas formül aralık ayı enflasyon rakamlarıdır. Dolayısıyla yaklaşık olarak baktığımızda 2022'nin ikinci 6 aylık döneminde enflasyonun hala bir önceki 6 aylık döneme ilişkin farkını koruduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönemde hükümetten farklı adımlar gelirse enflasyonun aşağı gelmesi söz konusu olabilecek" dedi.

2KOMİSYONUN VERECEĞİ KARAR ÜZERİNE İLAVE BİR ZAM YAPILABİLİR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaş zamlarına ilişkin değerlendirmelerini yorumlayan Özgür Kaya, "Gerek asgari ücretliler olsun gerekse memur ve memur emeklileri ile ilgili olsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamada farklı bir senaryonun ortaya çıkabileceği enflasyonun üzerinde bir zamla daha rahatlatıcı bir uygulamanın devreye gireceği ortaya çıkmış durumdadır. Enflasyon rakamı 16-17 seviyelerinde gerçekleşmiş olsa da yapılacak olan zammın bu rakamın üzerinde olacağını, sayın Cumhurbaşkanının kasım-aralık ayında toplanacak olan asgari ücret tespit komisyonunun vereceği karar üzerinde ilave bir zammın uygulanacağını öngörebiliriz" ifadelerini kullandı.

Uzman isim asgari ücret için 3 formülün gündeme gelebileceğini ifade ederek olabilecek rakamı da açıkladı.

"Masada birincisi toplu sözleşme şartları, ikincisi enflasyon rakamları, üçüncüsü Sayın Cumhurbaşkanının vereceği karar doğrultusunda artışlarla birlikte hangi noktaya geleceğini göreceğiz. 3 tane formül olarak değerlendirmek mümkündür" değerlendirmesinde bulunan Kaya şunları söyledi:

'7 BİN - 7.500 TL ARASINDA OLMASI ÇOK YÜKSEK'

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada açlık sınırının 6 bin 680 lira civarında olduğu öngörüldü. Yani 7 bin ile 7 bin 500 lira arasında olma ihtimali çok yüksektir. Şu an 5 bin 500 lira olan asgari ücrette yüzde 10-20 seviyelerinde artış meydana geldiğinde 7 bin lira seviyelerine ulaşacak. Enflasyon rakamlarının üzerinde ilave bir artışla açlık sınırının üzerine çıkarılması söz konusu olacak. Yani 7 bin lira ile 7 bin 500 lira arasına oturmuş olacak."

Yorumlar (0)
20
açık