Avrupa Birliği''nden Türkiye’ye ''Kısıtlı Yaptırım'' Kararı...

AB''den Türkiye’ye ''Kısıtlı Yaptırım'' Kararı... AB liderleri zirvesinin ilk gününde sonuç bildirisinin Türkiye bölümünde, Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetlerinden dolayı Türkiye''ye uygulanacak yaptırımın kişiler düzeyinde ve ''kısıtlı'' olması kararı alındı. Yani AB, şimdilik Türkiye''yi karşılarına almadıklarını mesajını verdi.

Ekonomi 11.12.2020, 05:11 11.12.2020, 05:11
Avrupa Birliği''nden Türkiye’ye ''Kısıtlı Yaptırım'' Kararı...

Dün başlayan Avrupa Birliği (AB) liderleri zirvesinin ilk gününde Türkiye konusu masaya yatırıldı.

AB, Doğu Akdeniz'deki tartışmalı sularda süren sondaj çalışmalarından sorumlu olduğu gerekçesiyle yaptırım uyguladığı Türk şirketleri ve vatandaşları listesine yenilerinin eklenmesine karar verdi.

2021 MART'INA KADAR SÜRE VERİLDİ

Sonuç bildirgesinde, en geç Mart 2021'e kadar AB ile Türkiye ilişkilerinin durumu ve bundan sonrasına ilişkin seçeneklerle ilgili rapor hazırlanması istendi.

AB liderleri, Türkiye ve Doğu Akdeniz konusunu ABD ile eşgüdüm içerisinde yürütmek istediklerini de ifade etti.

Zirveyle ilgili yapılan yorumlarda, başta Yunanistan ve Fransa olmak üzere bazı ülkelerin daha geniş kapsamlı ekonomik yaptırım uygulanması çabalarının karşılık bulmadığı belirtiliyor.

Reuters haber ajansına konuşan Fransız bir yetkili, alınan kararların şu aşamada Türkiye ile "bozulan duruma bir yanıt olduğunu" belirtti.

MART AYI ÇOK KRİTİK

AB liderleri gelecek yıl Mart ayında yapılacak AB Konseyi toplantısında AB'nin Türkiye’yle siyasi, ticari ve ekonomik ilişkilerini daha geniş kapsamlı ele almasını bekliyor.

Bu AB’nin yaptırımları genişletmesi ya da Gümrük Birliği anlaşmasını genişleterek Türkiye ile daha yakın ticari ilişkiler kurması anlamına gelebilir. 

Diplomatlara göre Mart ayında çıkacak karar üzerinde, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki gerilimi azaltmaya ne kadar istekli olduğu belirleyici olacak.
 

Yorumlar (0)
18
hafif yağmur