BDDK'nin kredi kararı sonrası dolarda sert düşüş

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu TL ticari kredilerde yeni koşullar getirildiğini duyurdu, dolar/TL 17’nin altını gördü.

Ekonomi 24.06.2022, 20:32
BDDK'nin kredi kararı sonrası dolarda sert düşüş

Akşam saatlerinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) TL ticari kredilerde yeni koşullar getirildiğini açıkladı.

BDDK tarafından getirilen yeni düzenlemeye göre, bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki, bağımsız denetime tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla yabancı para nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif Döviz ile bankalardaki YP mevduat) Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL'nin üzerinde olması halinde, bu şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10'unu aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına karar verildi.

Uygulama aksi yönde bir karar alınıncaya kadar geçerli olacak.

DOLAR 17 TL'NİN ALTINA DÜŞTÜ

Karar sonrası Dolar/TL'de akşam saatlerinde hızlı düşüş yaşandı. Kur 17 seviyesinin altını gördü. Gün içinde dolar 17,37'nin üzerini görmüştü.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu