Biden’dan Lübnan’a 47 milyon dolarlık yardıma onay

ABD başkanı, Lübnan ordusuna 25 milyon dolara kadar mal ve hizmet ve 22 milyon dolarlık savunma malzemesi sağlamak için bir muhtıra yayınladı.

Ekonomi 09.09.2021, 15:13 09.09.2021, 20:50
Biden’dan Lübnan’a 47 milyon dolarlık yardıma onay

ABD Başkanı Joe Biden, ülkenin ekonomik çöküşünün birçok askeri yoksulluğa sürüklemesi nedeniyle Lübnan ordusuna 47 milyon dolarlık bir yardım paketine izin verdi.

Biden, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'i Lübnan ordusuna acil yardım sağlamak için ABD hükümetinden 25 milyon dolara kadar mal ve hizmet çekmesi talimatını veren bir muhtıra yayınladı. Ayrıca Lübnan ordusuna verilmek üzere 22 milyon dolara kadar savunma malzemesi ve erzak çekilmesini onayladı.

SABİT KUR SİSTEMİ İŞE YARAMIYOR

Yakın tarihli bir rapora göre, Lübnan ordusu, askere alınan erlere ayda 84 dolar eşdeğeri ödüyor. Lübnan sterlini 1997'den beri dolar karşısında bin 500 Lübnan sterlini olarak sabitlenirken, ülkenin iç savaşından bu yana yaşadığı en kötü ekonomik kriz, gayri resmi değer düşüşünü ortaya koyuyor. Karaborsadaki para birimi dolar karşısında 20 bin Lübnan sterlini civarında seyrederken, ordu maaşı artık ortalama bir askeri yoksulluk sınırının altına yerleştiriyor.

ORDU PARA İÇİN HELİKOPTER YAPMAYA BAŞLADI

Lübnan ordusu, Lübnan'ın kilit bir kurumu ve ülke istikrarının kaynağı, ancak ülke daha da battıkça giderek daha fazla nakit sıkıntısı çekiyor. Temmuz ayında ordu, çok ihtiyaç duyulan ekstra fonları toplamak için 150 dolarlık manzaralı helikopter uçuşları teklif etmeye başladı ve geçen yıl artan gıda fiyatları nedeniyle askerlere et servisini durdurdu.

Ayrı bir gelişmede, Mısır dışişleri bakanı Kahire'nin ulus ötesi Arap Gaz Boru Hattı aracılığıyla "mümkün olan en kısa sürede Lübnan'a gaz aktarmaya hazır olacağını" duyurdu. Yakıt ve elektrik kesintileri, Lübnan'ın ekonomik çöküşünün en akut sıkıntılarından biri ve hastaneler gibi hayati hizmetleri felç ediyor.

 (Middle East Eye) 

Yorumlar (0)
26
açık