Borsadaki mutasyon korkularını dindiren hamle

Borsadaki mutasyon korkularını dindiren hamle İngiltere''de ortaya çıkan mutasyon geçirmiş yeni tip corona virüs ekonomi piyasalarını da endişelendirmişti. Ancak Avrupa borsaları, ABD''de corona virüs yardım paketinin Senato''dan geçmesinin İngiltere''de tespit edilen yeni tip corona virüsün küresel ekonomiye daha fazla zarar vereceği endişelerini yatıştırmasıyla yükseldi.

Ekonomi 22.12.2020, 14:37 22.12.2020, 14:37
Borsadaki mutasyon korkularını dindiren hamle

ABD'nin salgından etkilenen ekonomisini canlandırmak için üzerinde çalıştığı 892 milyar dolarlık corona virüs paketi Senato'dan geçti. 

Paket Temsilciler Meclisi'nden dün erken saatlerde geçmişti. Paket imzalaması için Başkan Donald Trump'a gönderildi.

Başkan Trump'ın paketi imzalayacağı beklentisi ekonomik toparlanma umutlarını canlı tutuyor.


İngiltere'de, İlk baştaki virüsten %70 daha bulaşıcı olduğu ifade edilen yeni koronavirüs tipinin yayılmasını engellemek için dün sert tecrit uygulamaları yürürlüğe girerken, birkaç
ülke sınır yasakları ve seyahat kısıtlamalarını getirdi.

BBC, İngiltere ve Fransa'nın ürün sevkiyatını yeniden başlatmak için Çarşamba gününe kadar  bir anlaşma açıklayacağını bildirdi. 

İngiltere'nin FTSE endeksi <.FTSE> GSYH'deki rekor büyümenin etkisiyle kayıplarını toparlayarak %0.3 yükseldi.

Avrupa'nın bankalarının yer aldığı endeks <.SX7P> Avrupa borsalarındaki yükselişe öncülük ederken,  bunu perakende şirketlerinin yer aldığı <.SXRP> ve enerji şirketlerinin yer aldığı <.SXEP> endeksleri izledi.

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu