Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kur, faiz, enflasyon şeytan üçgeninde sıkıştırıldık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Mezuniyet Töreni'nde ekonomik kriz hakkında konuştu. Erdoğan, "Ekonomi istikrar mücadelemizi de zaferle neticelendireceğiz" dedi.

Ekonomi 24.07.2022, 20:35
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kur, faiz, enflasyon şeytan üçgeninde sıkıştırıldık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Mezuniyet Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, "Bütün mesele dost kazanmak, düşman değil. Biz de bunu hamdolsun şu ana kadar başardık, başarıyoruz. Bize güvenen dost, kardeş toplumları ve ülkeleri zor zamanlarında hep yanlarında olarak hayal kırıklığına uğratmadık" dedi.

Başakşehir'de bulunan üniversite yerleşkesinde düzenlenen törende konuşan Erdoğan'ın açıklamasının satır başları şöyle:

"Bütün mesele dost kazanmak, düşman değil. Biz de bunu hamdolsun şu ana kadar başardık, başarıyoruz. Bize güvenen dost, kardeş toplumları ve ülkeleri zor zamanlarında hep yanlarında olarak hayal kırıklığına uğratmadık. Türkiye'ye karşı sistematik husumet politikası izleyen herkesi tutumunu gözden geçirmeye ve uzlaşma yolları aramaya mecbur bıraktık.

Siyasi, ekonomik ve askeri çıkarlarımızdan taviz vermeden bölgesel ve küresel ilişkilerimizi koruyabileceğimizi herkese gösterdik. İşte göreve geldiğimizde yirmi yıl önceyi söylüyorum. Bizim savunma sanayinde sadece bize ait olan yüzde 20'yidi. Ama şu anda savunma sanayinde ürettiğimiz hamdolsun yüzde 80'ne ulaştı. Yüzde 20'den yüzde 80'ne. Ve bütün bunlarla beraber artık savunma sanayinde kendi ürünlerimiz ortada.

Kendi ürünlerimizi biz kendimiz üretirken bu tabi birilerine de ciddi manada Türkiye'ye şöyle göz kırparken 'dikkatli olun' demeyi getiriyor. Ve bunları yaparken yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla ülkemizi büyütme esasına dayanan ekonomi politikamız küresel tehditler karşısında en önemli koruma kalkanımız haline dönüştü. Pek çok ülkenin resesyona ve buna bağlı krizlere sürüklenme korkusu yaşadığı bir dönemde biz ekonomimizi büyüterek yolumuza devam ediyoruz.

Küresel yönetim ve ekonomi sisteminin yeni baştan oluştuğu bu kritik dönemde Türkiye olarak kendimize çok büyük hedefler belirledik. Geçen 20 yılda ülkemize kazandırdığımız demokrasi ve kalkınma altyapısından aldığımız güçlü hedeflerimize doğru adım adım yürüyoruz. Son dönemdeki sınamaları da başarıyla geçtiğimize inanıyorum. Salgın sürecinde sağlık ve üretim kapasitemizi test ettik. Kur, faiz, enflasyon şeytan üçgeninde sıkıştırıldığımız ekonomi istikrar mücadelemizi de zaferle neticelendireceğiz"   

Yorumlar (0)
34
açık