Datçalı domates üreticisi perişan 

Datçalı domates üreticisi perişan  Türkiye çapında önemli bir yere sahip olan yaz ve güz domatesi olarak yılda iki mahsulün alındığı Muğla’nın Datça ilçesi domatesi üretiminde sıkıntılar yaşanıyor. İklim şartları, corona salgını ve domates güvesi gibi sıkıntıların üst üste gelmesiyle önceki yıllarda 5 bin dönümlük ekimden bu sene 950 dönüme kadar düşülmesine rağmen bunun yarısı da tarlada kaldı. 

Ekonomi 11.12.2020, 05:22 11.12.2020, 05:22
Datçalı domates üreticisi perişan 

Türkiye çapında önemli bir yere sahip olan yaz ve güz domatesi olarak yılda iki mahsulün alındığı Muğla’nın Datça ilçesi domatesi üretiminde sıkıntılar yaşanıyor. 4 yıldır iklim şartları, domates güvesi ve son olarak da corona salgını sıkıntıların üst üste gelmesiyle sıkıntı giderek büyüdü. Önceki yıllarda ilçe genelinde gerçekleşen 5 bin dönümlük ekimden bu sene 950 dönüme kadar düşülmesine rağmen hasadın yarısı da tarlada kaldı.

Datça'nın ılıman ikliminde özellikle Kızlan, Karaköy ve Emecik kırsal kesimlerinde yetiştirilen güz domatesinde, üretim bu yıl yarı yarıya azaldı.

 

Bölgenin üreticileri Datça’da son 4 yılda domates üretiminin beşte birinin ancak elde edildiğini söylüyor.

LOKOMOTİF KARA TRENE DÖNDÜ

Domates üretiminde Datça’nın en verimli topraklarına sahip Kızlan, Karaköy ve Emecik kırsal kesimlerindeki ekimlerin 3,5 - 4 bin dönümden 900 dönümde ekime düştüğünü belirten üreticiler durum karşısında şaşkın.


 

Yorumlar (0)
22
açık