DİSK, asgari ücreti protesto için Kadıköy İskelesi''ne çıktı

DİSK, asgari ücreti protesto için Kadıköy İskelesi''ne çıktı Milyonlarca asgari ücretli bugün açıklanan maaş zammıyla mutlu olmayı bekliyordu. Ancak 2 bin 825 TL''lik maaş yüzleri güldürmeye yetmedi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK, asgari ücreti protesto için Kadıköy''de eylem yaptı.

Ekonomi 28.12.2020, 14:18 28.12.2020, 14:18
DİSK, asgari ücreti protesto için Kadıköy İskelesi''ne çıktı

DİSK, asgari ücret beklentilerini 3 bin 800 TL olarak açıklamıştı. Yapılan yüzde 21'lik zamla asgari ücret 2 bin 825 lira olarak belirlendi. İşçi sendikalarının tamamı, yapılan zammın beklentileri karşılamadığını ifade etti. 

DİSK'in Kadıköy'de yaptığı eyleme CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da destek verdi.

Asgari ücretin net 3 bin 800 lira olması talep edilen basın açıklaması sona erdiği sırada 2021'de geçerli olacak asgari ücreti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı. Yeni asgari ücret net 500 lira artış yapılarak 2 bin 825 lira oldu.

Yapılan zammı yeterli bulmayan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Açıklanan resmi enflasyon rakamları özellikle gıda enflasyonu Kasım ayında yüzde 21'in üzerindeydi. Yıl sonunda resmi rakamların yüzde 25 olacağını herkes biliyor. Gerçek enflasyon, yani bizim hayatımızda yaşadığımız enflasyon çok daha yüksek. Enflasyon bir kez daha dolar, altın fiyatları karşısında gerileyen büyümeden hiçbir şekilde payını alamayan işçinin ailesiyle birlikte geçinmesi açısından son derece yetersiz bir ücret açıklanmıştır. 2 bin 825 lira ile 2021 yılı boyunca bu ülkenin işçisinin emekçisinin geçinmesine olanak yoktur. İşçiler bir kez daha yok sayılmıştır. Bu mücadele burada bitmez. Çok net bir şekilde söylüyoruz 1 Ocak'tan itibaren asgari ücret ve civarı maaş alan işçi kardeşlerimiz olmak üzere 2021 yılının asgari ücretinin değiştirmek, yükseltmek ve insan onuruna yaraşır bir ücret haline getirmek için mücadeleye devam edeceğiz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
23
açık