Dünya Bankası: Resesyon riski devam ediyor 

Dünya Bankası, Covid-19 salgını tarafından sarsılan ekonomilerin üzerine Ukrayna savaşının eklenmesiyle dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin resesyonla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Ekonomi 08.06.2022, 13:42
Dünya Bankası: Resesyon riski devam ediyor 

Avrupa ve Doğu Asya'daki daha az gelişmiş ülkelerin "büyük bir durgunluk" ile karşı karşıya oldukları belirtildi. Dünya Bankası Başkanı David Malpass, yüksek enflasyon ve düşük büyüme, yani stagflasyon riskinin de daha yüksek olduğunu söyledi.


Dünya Bankası Başkanı David Malpass

KRİTİK İSİMDEN CİDDİ UYARILAR

Enerji ve gıda faturaları tüm dünyada artarken, Malpass, "Ukrayna'daki savaş, Çin'deki karantinalar, tedarik zinciri kesintileri ve stagflasyon riskini arttırıyor. Birçok ülke için durgunluktan kaçınmak zor olacak" dedi ve Dünya Bankası'nın Haziran ayı Küresel Ekonomik Beklentiler raporunda stagflasyon tehlikesinin "önemli ölçüde" olduğu konusunda uyardı.

Malpass, "Dünyanın çoğunda yatırımın zayıf olması nedeniyle düşük büyüme muhtemelen on yıl boyunca devam edecek. Enflasyonun birçok ülkede on yılların en yüksek seviyelerinde seyretmesi ve arzın yavaş büyümesinin beklenmesiyle, enflasyonun daha uzun süre daha yüksek kalması riski var" diye ekledi. (BBC) 

Yorumlar (0)
23
açık