Dünya piyasalarında son durum

Hisse senedi piyasaları, Washington'da yaşanan siyasi karmaşının ve artan coronavirüs vakalarının ardından rekor seviyelerden gerilerken, ABD tahvil getirileri yatırımcıların hükümetten daha fazla harcama beklentisiyle yükseldi.

Ekonomi 12.01.2021, 10:00
Dünya piyasalarında son durum

ABD'nin gösterge niteliğindeki 10 yıllık Hazine tahvil getirileri  2.4 baz puan kadar yükselerek %1.1580 ile 10 ayın en yüksek seviyesini gördü.


    
Dolar, ABD tahvil getirilerinin daha fazla mali canlandırma beklentileri ile yükselmesine paralel olarak başlıca para birimleri karşısında dört günlük kazanımlarını korudu. 


ABD'de başkanlık koltuğuna 20 Ocak'ta oturacak olan Joe Biden, trilyonlarca dolar büyüklüğünde ek salgın yardım paketi açıklayacağını söylemişti. 

ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirileri geçen hafta içinde Mart'tan beri ilk defa %1'i aşmış, bunu takiben dolar endeksi de yaklaşık üç yılın en düşük seviyelerinden toparlanmıştı.

Normal koşullarda artan kamu harcamalarıyla birlikte enflasyon yükseleceği için doların çekiciliğinin azalması beklenir olsa da şu an itibarıyla doların yönünü ABD Hazine tahvil getirilerindeki artış belirliyor.

Yolar, dün yen karşısında 04.40 seviyesinde bir ayın en yüksek seviyesini görmesinin ardından %0.1 düşerek 104.175 yen seviyesinde seyretti.

TAHVİL PİYASASI

ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizi :         0.012%     1.146%
Almanya 10 yıllık tahvil faizi :            0.011%    -0.517%

PETROL FİYATLARI

Petrol fiyatları yatırımcıların dünya genelinde artan koronavirüs vakalarına dair endişe duymasıyla geriledi ancak ABD'de beş haftadır üst üste ham petrol stoklarında yaşanması beklenen gerileme kayıpları sınırlı tuttu.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı  %0.2 düşerek 55.56 dolarda seyretti.

ABD hafif ham petrolü  %0.2 gerileyerek 52.17 dolara düştü.  

ALTIN FİYATLARI

Altın fiyatları, Washington'daki siyasi karmaşa ve COVID-19 aşısının dünya genelinde yapılma hızının yavaş olmasıyla hisseler gerilerken hafif yükseldi ancak güçlü dolar ve yüksek
ABD tahvil getirileri kazanımlarını sınırlı tuttu.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı  dün 2 Aralık'tan beri en düşük seviyesini görmesinin ardından %0.3 yükselerek 1,849.91 dolarda seyretti.
 

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu