Dur durak bilmiyor... Benzin 15 TL'yi geçecek!

Ekonomist Oğuz Demir, akaryakıta 1 TL'lik yeni bir zam beklediklerini açıkladı. Demir zammın nedenini istasyonlara verilecek komisyonların artması olarak yorumladı. Tahminlerin gerçekleşmesi durumunda motorin ve benzin 15 lirayı geçerek yeni bir rekor kıra imza atacak.

Ekonomi 27.01.2022, 10:35 27.01.2022, 10:44
Dur durak bilmiyor... Benzin 15 TL'yi geçecek!

Yeni yıldan bu yana Türkiye'de zam dönemi devam ediyor. Ekonomist Oğuz Demir akaryakıtta gelecek ayın sonunda 1 liralık zam beklediklerini açıkladı.

Demir, "Akaryakıt istasyonlarının karları bir hayli düşmüş durumda. Hem dövizdeki dalgalanma hem de petrol fiyatlarındaki artış akaryakıt fiyatlarına da yansımaya devam ediyor. İstasyonların karları düştüğü için eskisi kadar rahat hareket edemiyorlar. Pek çok komisyon kaleminden vazgeçmek zorunda kaldılar. 800 istasyon kapanmış. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkan Yardımcısı Musa Ertaş bin 500 istasyonun daha kapanmak üzere olduğu bilgisini paylaştı. İktidar burada şunu yapacak, istasyonların litre başına aldıkları komisyonu artıracaklar. Komisyona yapılacak her artış vatandaşa yansıyacak. Bu artışın mart ayında gerçekleşmesi bekleniyordu" diye konuştu.

'ENFLASYON YÜZÜNDEN GECİKTİRİLİYOR'

"Şu an yapılacak her artışı enflasyon rakamlarını yukarıya doğru iteceği için akaryakıta yapılacak zammı geciktirdiklerini" belirten Oğuz Demir, "Akaryakıt istasyonları şu an litre başına yaklaşık 4 kuruş komisyon alıyor. Hükümet bu komisyonu 1 lira 4 kuruşa çıkaracak ya da istasyonların kapanmasına göz yumacak. Fakat şunu çok iyi biliyoruz ki hükümet sermayenin zarar görmesini göze almıyor. Yine artışlar vatandaşın cebine yansıyacak. Önümüzdeki bir ay içinde akaryakıta 1 lira zam gelecek, şu an 14 lira 16 kuruş olan akaryakıtın fiyatı 15 lira 16 kuruş olabilir" dedi.
 

Yorumlar (0)
22
açık