Ekonomistlerden enflasyon tepkisi: TÜİK'in 'sepet' oyunu

TÜİK'in mayıs ayı enflasyonunu yüzde 73,50 olarak açıklaması ekonomistlerce çok sert eleştirildi. Birçok ekonomist TÜİK'in sepetten ürün çıkardığını söylerken Ekonomist Uğur Gürses, “TÜİK 410 ürünün fiyatının bulunduğu madde sepetinin yayımını durdurmuş…(‘Sağlık sebepleriyle’ ?) Şu sayılar olmasa enflasyonu ne güzel yönetirdik…” dedi.

Ekonomi 03.06.2022, 13:00 03.06.2022, 12:35
Ekonomistlerden enflasyon tepkisi: TÜİK'in 'sepet' oyunu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon hesaplamasına dair uzun süredir devam eden eleştiriler, mayıs verileriyle birlikte zirveye yükseldi.

TÜİK’in açıkladığı oran, piyasa beklentilerinin oldukça altında kalırken, her ay açıklanan madde sepeti fiyat listesinin bu ay açıklanmaması, TÜİK verilerine dair soru işaretlerini ve eleştirileri artırdı.

TÜİK ayrıca, “İstatistiki bölgelere göre tüketici fiyat endeksi ve değişim oranları” tablosunu yayımlamadı.

TÜİK mayısta aylık enflasyonu yüzde 2,98, yıllık enflasyonu yüzde 73,50 olarak açıklarken, ENAG’a göre mayısta aylık enflasyon yüzde 5,46, yıllık enflasyon yüzde 160,76 oldu. İstanbul Ticaret Odası da mayısta aylık enflasyonu yüzde 5,84, yıllık enflasyonu yüzde 87,35 olarak açıklamıştı.

TÜİK’te düşük mayıs rakamları ve veri karartmasının, kurumda enflasyon hesaplamasını yapan Fiyat İstatistikleri Dairesi’nin Başkanı Cem Baş’ın geçen ayki istifasının hemen ardından gelmesi, kurumda başka istifa ve görevden almaların da olduğu yönünde gelen bilgiler de dikkat çekti.

EKONOMİSTLERDEN SERT TEPKİ

Ekonomist Mahfi Eğilmez, sosyal medya hesabından bir anket yaparak "Mayıs ayı enflasyonu İstanbul Ticaret Odasına göre  (İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi) %5,84 (yıllık % 87,4), ENAGrup'a göre % 5,46 (yıllık % 160,8), TÜİK'e göre % 2,98 (yıllık % 73,50.) Sizce hangisi doğru?" diye sordu.

Ekonomist Orhan Karaca, “TÜİK’in enflasyon açıklamasında bazı yenilikler(!) var. Mayıs ayı madde fiyatlarına ulaşılamıyor. Bir de İstanbul verilerinin de içinde olduğu “İstatistiki bölgelere göre tüketici fiyat endeksi ve değişim oranları” tablosu uçmuş. Neden?” mesajını paylaştı.

Karaca “TÜİK’in verileri hakkında bazı şüpheler vardı; artık herhalde kimsenin şüphesi kalmamıştır” ifadelerini kullandı.

Ekonomist Uğur Gürses, sosyal medya hesabından “TÜİK 410 ürünün fiyatının bulunduğu madde sepetinin yayımını durdurmuş…(‘Sağlık sebepleriyle’ ?) Şu sayılar olmasa enflasyonu ne güzel yönetirdik…” dedi.

Gürses, TÜİK’in enflasyon verilerindeki bir başka değişikliğe işaret ederek “TÜFE alt endekslerine ise kimi ürünlerin 143 grup kalemi eklenmiş. Böylece kalem kalem ürün takibi zorlaştırılmış. Şeffaflığı yok ederek enflasyon verilerine olan güvensizliği daha da derinleştiriyorlar” ifadelerini kullandı.

Ekonomist Selçuk Geçer ise tepkisini "Boş Tweet #enflasyon" diye göstedi.

Ekonomist Oğuz Demir, sosyal medya hesabından “Sevgili @tuikbilgi, Enflasyon ile madde fiyatlarını da yayınlardınız. Ne hikmetse sepetteki malların Mayıs fiyatları yok!!!! @EkremCunedi de bulamadığına göre sorun sizde. Bulduğunuz fiyatları biz zaten bulamıyorduk. Şimdi onu da koyma zahmetine girmemişsiniz. Hayırdır?” ifadelerini kullandı.

Ekonomist Murat Kubilay, TÜİK’in mayıs verilerinin ardından paylaştığı mesajda “Bilimsel ölçüm değil şahsi gözlemlerime göre; gerçekle ölçülen arasındaki sapmanın, yani yoksullaştırmayı örtme amaçlarının en belirginleştiği zaman bu ay oldu” dedi.

Yorumlar (0)
25
açık