Ekonomistlerden faiz kararına 'Nas' tepkisi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 14'te sabit tutmasının ardından ekonomistlerden tepki geldi.

Ekonomi 20.01.2022, 14:41 20.01.2022, 14:54
Ekonomistlerden faiz kararına 'Nas' tepkisi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 14'te sabit tuttu. Karar, TCMB Para Politikası Kurulu'nun (PPK) bugünkü toplantısından sonra açıklandı.

Enflasyonun 19 yılın zirvesi olan yüzde 36'ya yükselmesi ve geçen aylardaki faiz indirimlerinin kur krizini tetiklemesi ardından TCMB bu ay politika faizinde değişikliğe gitmedi.

TCMB, eylül ayında faiz indirimi yapmaya başlamıştı. Banka; eylül, ekim, kasım ve aralık ayında 500 baz puanlık faiz indirimi yapmıştı. Böylelikle politika faizi yüzde 19'dan yüzde 14'e indirilmişti.

CHP Adana Millet vekili Burhanettin Bulut:

TCMB'nin faiz kararına tepki gösteren ekonomist Burhanettin Bulut," Merkez Bankası, politika faizini yüzde 14’te sabit tuttu.
Sabit olunca nass olmuyor mu?" ifadelerini kullandı.

'ENFLASYON DA SİLİNDİR GİBİ EZECEK..'

Ekonomist Mustafa Sönmez, "Değişmedi işte faiz.
İki ay daha orada durur. Enflasyon da silindir gibi ezecek, çığ gibi geliyor. Kifayetsiz muhteris Saray yönetimi inletecek herkesi. 
Getirin sandığı denmeli." diye tepki gösterdi.

'BU AY NAS HÜKMÜ YOK'

Sözcü yazarı Ekonomist Murat Muratoğlu ise, " Merkez Bankası faizleri düşürmediğine göre bu ay Nas hükmü yok...
Önümüzdeki aylara bakacağız..." dedi.

Sözcü yazarı Ekonomist Murat Muratoğlu ise, " Merkez Bankası faizleri düşürmediğine göre bu ay Nas hükmü yok... Önümüzdeki aylara bakacağız..." dedi.

Yorumlar (0)
26
açık