Ekonomistlerden 'faiz' tepkisi: İnadım inat, dolar iki kanat...

Merkez Bankası'nın politika faizini üst üste 4. kez sabit tutmasına ekonomistlerden tepki geldi. Ekonomist Murat Muratoğlu, "Kısaca Para Politikası Kurulu faiz kararı, İnadım inat, dolar iki kanat..." ifadesini kullandı.

Ekonomi 26.05.2022, 14:40
Ekonomistlerden 'faiz' tepkisi: İnadım inat, dolar iki kanat...

Yıllık enflasyonun yüzde 69.97'ye yükselmesi ve geçen aylardaki faiz indirimlerinin kur krizini tetiklemesi ardından TCMB, geçen ay olduğu gibi bu ay da politika faizinde değişikliğe gitmedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını 5'inci kez sabit turması ekonomistlerden tepkiyle karşılandı.

Tepkiler şu şekilde:

Ekonomist Mahfi Eğilmez, "TCMB istikrarı seçti: Faiz düşük kalacak, kur yükselecek, cari açık fazlaya dönüşecek, yerli üretici ithalattan vazgeçip imalata dönecek, maliyetler ve enflasyon düşecek. Buraya kadar açık da niye döviz satıp kuru düşük tutmaya çalışıyorlar o kısmı anlaşılamıyor" dedi.

Murat Muratoğlu ise "Kısaca Para Politikası Kurulu faiz kararı, İnadım inat, dolar iki kanat..." sözlriyle tepki gösterdi.

Atilla yeşilada, "CMB faiz değiştirmedi, zaten değiştirse ne yazar? Seçimlere en fazla 1 yıl kala, 5000 puan faiz artırımı mı ilan edecekti?  Artık orto-doks olmak için çok geç, hokko-boz olmaya devam" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
18
açık