En düşük emekli aylığı 3 bin lira olacak

Bütün memur ve emeklilerle asgari ücretlilere yüzde 40 oranında zam yapılması beklenirken iktidar en düşük emekli aylıklarına yüzde 20 zam yapılması için düzenleme hazırladı. AK Partili milletvekilleri TBMM’ye 57 maddelik yeni bir torba yasa teklifi sundu.

Ekonomi 29.06.2022, 11:02
En düşük emekli aylığı 3 bin lira olacak

Memur ve memur emeklilerine yönelik 3600 ek gösterge düzenlemesinin yer aldığı teklifte en düşük emekli aylıklarıyla ilgili madde de yer aldı. Teklife göre, halen 2 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı yüzde 20 oranında arttırılarak 3 bin liraya çıkarılacak. En düşük emekli aylığı diğer emekli aylıkları gibi yüzde 40 civarında artırılmış olsaydı 3 bin 500 liraya yükselecekti.

EMEKLİ POLİSE 1.200 TL

Teklifte bir müjde de emekli polislere çıktı. Emekli aylığı ödenen polis memurlarından lise ve dengi öğrenime sahip olup emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatına hak kazanmamış olanlara her ay bin 200 TL ilave ödeme yapılacak.

İMAR AFFI

Torba yasa teklifinde ayrıca imar affı düzenlemesi de yer alıyor. Teklife göre 1 Temmuz 2022 tarihinden önce yapılan ve ruhsatsız olduğu için elektrik ve su bağlanmayan yapılara elektrik ve su bağlanması için af çıkarılacak. Böylece kaçak yapı yapanlar yine affedilmiş olacak. Düzenlemeyle ayrıca otoyollardan kaçak geçenlere uygulanacak cezaların ödenmesine kademeli süre uygulaması getiriliyor.

Yorumlar (0)
20
açık