Erzurum KARAYAZI''dan çıktı Avrupa''nın devi oldu

Erzurum KARAYAZI''dan çıktı Avrupa''nın devi oldu Erzurum, KARAYAZI''dan çıkan Petrol ve enerji şirketi Yükselir Group Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Yüksel PolemikHaber''e özel açıklamalarda bulundu.

Ekonomi 07.11.2018, 21:25 08.11.2018, 01:01
Erzurum KARAYAZI''dan çıktı Avrupa''nın devi oldu

Yükselir Group Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Yüksel PolemikHaber'e çok özel açıklamalarda bulundu. Yüksel, "Babamın mezarı Erzurum Karayazı’da. Hacı anam ise her sabah namazında 'Rabbim selvi boylumu korusun' diyerek Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a dualar eder. Ben de Yükselir Group Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Avrupa’da kazandığım parayı Türkiye’ye yatırımlar yaparak ekonomik savaşta 'Bugün tek yürek olma günündür' diyerek Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın önderliğinde sergilediğimiz milli duruşta devletimin, milletimin yanındayım. Dövizi TL'ye çevirdik, bunu yaparken bayrağımız, değerlerimiz, ülkemiz için yaptık. Yurtdışı yoğunluklu planlanan yatırımlarımızın çoğunu Türkiye’ye kaydırma kararı aldık. Türkiye ekonomisine güvenimiz sonsuz. Kurlar üzerinden devletimize ve milletimize yapılan bu saldırıya karşı elimizi taşın altına koyduk, koyacağız. Türkiye’de üretim yapıp tüm dünyaya satacağız" dedi.

Yükselir Group Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Yüksel'in Erzurum Karayazı'da çekilmiş çocukluk fotoğrafı

Avrupa'da kazandığı dövizin hepsini Türk Lirası'na çevirerek yatırım yapma kararı aldığını anlatan Yüksel İlk etapta Türkiye’ye 2 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Yüksel, öncelikle Ege Bölgesi'nde enerji ve turizm yatırımlarına başlayacaklarını, daha sonra ise Doğu, Güneydoğu ve diğer bölgelerimizde yatırımlarına devam edeceklerini ifade etti.

'BABAYİĞİT OLACAĞIZ'

Yavuz Yüksel, Türkiye ekonomisinin hassas bir sınav verdiğini belirterek, "Enerji sektörünün babayiğiti olacağız. Yurtdışı yoğunluklu planlanan yatırımlarımızın çoğunu Türkiye'ye kaydırma kararı aldık. Türkiye ekonomisine güvenimiz sonsuz. Kurlar üzerinden devletimize ve milletimize yapılan bu saldırıya karşı elimizi taşın altına koyacağız. Türkiye'de üretim yapıp tüm dünyaya satacağız. Yurtdışında bulunan ciddi döviz rezervlerimizin de hepsini Türk Lirasına çevirme kararı aldık" şeklinde konuştu.

Yüksel, "Bu ekonomik savaşı kaybetmeyeceğiz. Dik ve kararlı duruşumuzdan ödün vermeyeceğiz. Çıktığımız uzun yolda, milli ekonomi modelimizi hedef alan tüm saldırılara karşı, sonucu ne olursa olsun devlet başkanımızın ve ekonomi yönetimimizin sonuna kadar arkasındayız. Halkımız, alt edilemeyeceğini tüm dünyaya gösterecek. Bu hususta devletimize ve halkımıza güvenimiz tam. Bu konuda üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getireceğiz. İlk aşamada 2 milyar dolarlık projemizi Türkiye'ye kaydırma kararı aldık. Sonraki süreçlerde de Türkiye'de üretip dünyaya satmayı ana hedefimiz olarak belirledik. Dün nasıl ecdadımız vatanı için canını hiçe saydıysa, bugün de biz bu ekonomik saldırıda her şeyimizi feda etmeye hazırız. Umuyorum ki bu ekonomik hamleler, milli paramıza ve yerli üretimlerimize dönmek için büyük bir fırsat olur. Bu konuda biz kararımızı verdik. Diğer işadamlarımızın da gerekeni yapacaklarına güvenimiz tam." değerlendirmesinde bulundu.

"İLK RADİKAL KARARIMIZI ALDIK"

Türkiye'nin gücüne ve büyümesine inandıklarını belirten Yüksel, "Milletimizin istiklaline ve istikbaline kast edenlere, bu vatanın birliğine, dirliğine ve ekonomik bağımsızlığına darbe vurmaya çalışanlara karşı milli ve yerli hassasiyetlerimizle üretmeye, daha çok çalışmaya ve milli para birimimiz Türk Lirasına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bunu göstermek amacıyla 2 milyar dolarlık rezervimizi Türk Lirasına dönüştürüp yatırımı Türkiye'ye yapmak için ilk radikal kararımızı aldık. " diye konuştu.

Yavuz Yüksel

ANA HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Yüksel, şirketin yurtdışındaki hâlihazırda olan tüm mevduatlarını yabancı para birimlerinden TL’ye dönüştürüleceğini, işgücü ve üretimlerini artıracak çalışmaların Türkiye'de yapılmasını, kur üzerindeki baskıyı kırarak ihracata yönelecek politikalar üretilmesini, özellikle cari açığı besleyen ithalat kalemlerini tespit ile bu kalemleri üreterek rekabeti artırmayı ana hedeflediklerini belirtti.

"ENDİŞEMİZ YOK"

Aynı zamanda Yüksel, "Kuvvetli mali yapımızın, dinamik ve yenilikçi Ar-Ge ekibimizin, yetişmiş ve iyi eğitimli personelimizin verdiği güçle uluslararası çapta düşündüğümüz yatırımları Türkiye'ye kaydırmaya devam edeceğiz. Özellikle döviz kurlarındaki saldırılara inat devletimize ve milletimize desteğimiz tam olacak. Türkiye'deki yatırım ve satın alma planlarımızı farklı senaryoları da düşünerek planladık. Kurdaki gerçek dışı artışa rağmen Türkiye ekonomisinden kesinlikle endişemiz yok" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
21
açık