Esnaf dert yandı: Açız, aç, aç...

Burdur'da dükkanı aylardır kapalı olan kahvehane esnafı, CHP heyetine dert yandı: Açız, aç, aç... Diyorlar ki aç değil millet. Kuru ekmek buluyor diyorlar. Nerede buluyoruz hani? Bak bütün esnaflarda kimse yok. Herkes dikiliyor kapıda.

Ekonomi 09.01.2021, 12:30 09.01.2021, 12:52

Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut'tan oluşan CHP heyeti, Burdur'da esnaf ziyareti yaptı.

Ziyarete gelen heyete bir kahvehane esnafı şöyle derdini anlattı:

*Açız vekilim aç, aç... İki tane işçi çıktı. Ben de borçluyum. Şu anda doğalgaz geldi 328 lira. Elektrik geldi 200 lira. Aynen vekilimin dediği gibi, yok, gelir yok. Nerden ödeyeceğiz bilmiyoruz. Ama diyorlar ki aç değil millet. Kuru ekmek buluyor diyorlar. Nerede buluyoruz hani? Yani gerçekten aç millet. Bak bütün esnaflarda kimse yok. Herkes dikiliyor kapıda.

Esnaf ziyaretleri sonrasında açıklamalarda bulunan Mehmet Göker şunları aktardı:

*Belediye Başkanımız, merkez ilçe başkanımız, kadın kolları başkanımız, ilçelerden gelen il genel meclisi üyelerimiz ve daha ilçe başkanlarımızla beraber bir ziyarette bulunup sorunlarını yerinde görelim istedik. Hemen hemen herkesin sorunu aynı. Kredi desteğine başvurmalarına rağmen henüz bir gelişme yok. Ayrıca zaten 3 bin, 5 bin bandında olan kiralarına karşı bu çıkan pakette de yeterlilik yok. Evet burada arkamızda da devamlı geldiğimiz bir kahvehanemiz var. Pandemi sürecinde zaten kapalıydı. Kendisi de burada. Çalışan işçilerini çıkarmak zorunda kaldı. Kendisi evine ekmek götürmek için zorlanmakta. Bunun yanı sıra da devam eden vergileri var. Kiradır, stopajdır, bağ-kurdur. Bu vergilerle mücadele etmek zorunda.

ERCENGİZ: "2021 YILI İÇERİSİNDE KİRACILARIMIZA KİRA ZAMMI YAPILMAYACAK"

İcra makamında olduklarını belirterek esnafın yanında olunması gerekliliğini vurgulayan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz şunları söyledi:

*Biz de yerel yönetim olarak icra makamındaysak, esnafımıza destek olmak istedik. Bu gün esnafımızın sorunlarını daha yakında dinleyebilmek için sahadayız. Gerçekten esnafımız zor durumda Biz de Belediye olarak esnaflarımıza yönelik bir paket hazırladık. Geçtiğimiz günde de Belediye Meclisi'nde bu paketi onayladık. Bu paketin içeriğinde öncelikle belediye kiracılarının zorda olan kiracılarımızın kiralarının alınmamasına, 2021 yılı içerisinde tüm kiracılarımızdan kira zammı yapılmamasına, kira ödemekte zorluk çeken  kiracılarımıza kira ertelemesine, taksici, dolmuşçu, c plakalı servis ve köye yönelik hizmet veren arkadaşlarımızın da bu yılki ruhsat harçlarını almama yönünde bir karar aldık. Karınca kararınca bu desteği vermeye çalışıyoruz. Bununla birlikte mahalle muhtarlarımızla iş birliği içerisinde ihtiyacı olan 700 haneye 3 ay süreyle 500 lira nakit desteği vereceğiz."

AKBULUT: "PANDEMİNİN EN ÇOK ETKİLEDİĞİ SEKTÖR ESNAF OLDU"

Yapılan esnaf ziyaretleri sonrasında esnafın sıkıntılarını dile getiren İzzet Akbulut şöyle konuştu:

*Esnaflarımızın bu süreçte çektikleri sıkıntıların seslerini dile getirmek istiyoruz. Bir kahveci esnafımızın bir nevi feryadı vardı. Çünkü gerçekten de işletmesini kapat dediler ona o da kapattı ama ne yazık ki arkasında duran bir hükümet göremiyoruz. Şu anda gelirleri devam etmiyor ama giderleri devam ediyor. Bağ-kurlar devam ediyor. Eğer yanında çalışanları varsa hayati giderlerini karşılıyor. Onları sokağa atamazlar çünkü. Yine evlerinin elektik giderleri var, doğalgaz giderleri var. Her hafta mutlaka çıktıkları bir Pazar giderleri var ki, 3 sene önce 50 tl ye yapılan alışverişin bu gün 150-200 tl ye yapıldığını da kimse inkar edemez. Az önce Belediye Başkanım da bir esnaf ziyaretinde söyledi. Bugün Ayçiçek yağı 35 liradan 70 liraya çıktı. Ama esnafımızın bugün gelirleri, 350 liradan 700 liraya çıkmadı. Yani aynı oranda gelirleri artmadı ne yazık ki. Bu anlamda biz esnaflarımızın sesine ses olmaya devam edeceğiz. Bu ziyaretlerimizi daha sık yapacağız.

(ANKA)


 

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu