'Esnaf kurye modeli aldatmacası son bulsun'

Birçok kentte düzenlenen kurye eylemleri sonrası açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay 'Esnaf kurye' modeli en güvencesiz çalışma biçimidir. İşletmeler bu aldatmacaya son verip çalışanların taleplerini karşılamalıdır" dedi.

Ekonomi 06.02.2022, 14:54 06.02.2022, 16:47
'Esnaf kurye modeli aldatmacası son bulsun'

Kuryelerin maaş zamlarına olan talepleri sonrası birçok kentte yayılan eylemler sonrası Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'da açıklamalarda bulundu. Motosikletli kuryelerin sendikalaşmasının önündeki engellerin kaldırılmasını isteyen Atalay" İşletmelerin sendikalaşmaya karşı ortaya çıkardığı 'esnaf kurye' modeli en güvencesiz çalışma biçimidir. İşletmeler bu aldatmacaya son verip çalışanların taleplerini karşılamalıdır" açıklamasında bulundu.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay

200 BİN KİŞİ KURYELİK YAPIYOR

Covid-19 salgını sürecinde internet üzerinden alışverişin yaygınlaştığını anımsatan Atalay, buna bağlı olarak motosikletli kurye ihtiyacının ortaya çıktığını, salgın nedeniyle işsiz kalan birçok kişinin kuryelik yapmaya başladığını söyledi. Sayıları tam bilinmemekle birlikte Türkiye'de kayıtlı olarak yaklaşık 200 bin kişinin motosikletli kurye olarak çalıştığına dikkati çekti.

'DÜŞÜK ÜCRETLERLE ÇALIŞITIRILIYORLAR'

Atalay sözlerine şöyle devam etti:

"İnsanların evden çıkmaya korktuğu, en yüksek vaka sayılarının görüldüğü, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu dönemlerde dahi canını tehlikeye atarak çalışan motosikletli kuryelere toplumun bir teşekkür borcu var. Evlerine ekmek götürmek için canlarını riske atan bu insanlar maalesef iş güvencesi olmadan, düşük ücretlerle sendikasız çalıştırılıyor"

'İŞÇİDEN İŞVERENE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ'

"Bu kardeşlerimiz, sendikaya üye olduklarında ise onların sırtından para kazanan koca koca markalar ayak oyunlarına başvuruyor. Bir bakıyorsunuz motosikletli kuryeler bir kararla 'taşımacılık' iş kolundan 'büro' iş koluna geçirilmiş, bir bakıyorsunuz uydurulan 'esnaf kurye' modeliyle statüleri işçiden işverene dönüştürülmüş. Tüm bunlara rağmen bu çalışanlar Türkiye'nin dört bir yanında seslerini yükseltip, haklarını aramaya devam ediyor."

SORUNLARIN KAYNAĞI SENDİKASIZLAŞMA

Atalay, motosikletli kuryelerin büyük bir emek sömürüsüyle karşı karşıya olduğunu belirterek, Türk-İş olarak tüm işçilerin haklarını savundukları gibi motosikletli kuryelerin de haklarını savunmaya devam edeceklerini vurgulayarak "Ülkemizde 15 milyon 294 bin sigortalı çalışandan 2 milyon 189 bini sendikalı. Maalesef sendikalaşma oranı sadece yüzde 14,32 düzeyinde.Baktığımızda çalışma hayatındaki birçok sorunun nedeni sendikasızlıktan kaynaklı. 

İÇERİDE YAŞANAN REKABET ORTAMI SONA ERMELİ

"Motosikletli kuryeler de bu kesimin içerisinde.Onlar sendikalı olmak istiyor ama işletmelerin ciddi tehdit ve engellemeleri söz konusu. Bu böyle devam edemez. Öncelikle motosikletli kuryelerin sendikalaşmasının önündeki engeller kaldırılmalı. Kazalara neden olan hız puanı ve kuryelerin performansının birbiriyle yarıştırılması uygulamalarına son verilmeli. İşletmelerin sendikalaşmaya karşı ortaya çıkardığı 'esnaf kurye' modeli en güvencesiz çalışma biçimi. İşletmeler bu aldatmacaya son verip, çalışanların taleplerini karşılamalıdır."

"Türk-İş olarak, ücret ve çalışma koşulları konusunda hiçbir söz hakkı olmayan,sosyal haklar ile sendikal hak ve özgürlüklerden mahrum çalışan motosikletli kuryelerin verdiği mücadeleyi destekliyoruz." dedi.

Yorumlar (0)
16
açık