Ev kiraları aldı başını gitti! El yakmaya devam ediyor

Pandemi ve ekonomik dalgalanma inşaat sektörünü de etkilerken konut sayısındaki düşüş ev ve kira fiyatlarını uçurdu. İstanbul'da kiralar gerçek anlamda el yakmaya başladı; Beykoz yüzde 92.6 artışla aldı başını gitti, Sarıyer, Tuzla ve Maltepe'de de yüzde 80'in üzerine çıktı.

Ekonomi 22.10.2021, 06:54
Ev kiraları aldı başını gitti! El yakmaya devam ediyor

İNŞAAT DURDU, FİYATLAR UÇTU

Pandemi krizi ve ekonomideki dalgalanma inşaat sektörünü adeta durma noktasına getirdi. Yapılan inşaatların ihtiyacı karşılayamaması fiyatların yükselmesine neden oldu.

EN FAZLA BEYKOZ'DA

Vatandaşı iyice zor duruma sokan kira artışları, en çok İstanbul'da yaşanırken Beykoz'da fiyatlar yüzde 92.6 oranında artış yaşadı.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) hazırladığı yeni raporda İstanbul’un ilçelerindeki kiralık konut verileri incelendi.

En yüksek kira artışı Beykoz’da, en düşük kira artışı ise Bayrampaşa’da gözlemlendi. Kiralık konutlarda en pahalı semt Sarıyer olurken en ucuz semt ise Sultanbeyli oldu. Rapora göre, Beykoz yüzde 92.6, Sarıyer yüzde 86, Tuzla 86.8, Maltepe yüzde 84.5 Ataşehir yüzde 80.9 en yüksek kira artışları ölçülen ilçeler oldu. En düşük kira artış oranı yüzde 27.6 ile Bayrampaşa’da görülürken onu yüzde 33.3 ile Eyüpsultan, yüzde 33.7 ile Esenler, yüzde 38.9 ile Güngören izledi.

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur