Faiz kararı sonrası korkutan senaryo: İğneden ipliğe her şeye zam gelecek

Ekonomist Remzi Özdemir, Merkez Bankası'nın faizi yüzde 16'ya düşürmesinin ardından olası senaryoyu değerlendirdi. Kaybeden tarafın Türkiye olduğunu belirten Özdemir, "Artık bu seviyeden sonra iğneden ipliğe her şeye zam gelecektir" yorumunda bulundu.

Ekonomi 22.10.2021, 09:11 22.10.2021, 09:50
Faiz kararı sonrası korkutan senaryo: İğneden ipliğe her şeye zam gelecek

Yeniçağ ekonomi yazarı Remzi Özdemir, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini yüzde 18'den yüzde 16'ya indirmesiyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Özdemir'in, piyasalarda neler olacağına dair yazısı şu şekilde:

Merkez Bankası yine ters köşe yaptı ve faizleri 200 baz puan düşürdü. Türkiye artık yeni bir döneme girdi. Resmi enflasyonun yüzde 19.75 olduğu ülkede resmi faiz yüzde 16 oldu.

Bu faizle kimse ne devlete borç verir ne de vatandaş parasını yüzde 16 faizle mevduata yatırır.

Dolar ne olur sorusuna yanıt olarak da yabancı analistlerin aylar öncesi gündeme getirdiği adil değere yani 9.500 seviyesine geldi. Bu seviyenin üstü şimdilik görünmüyor ancak Merkez Bankası'nın bundan sonraki faiz indirimi Türkiye için intihar kararı olacaktır.

TÜRKİYE BUGÜNDEN SONRA YENİ BİR BOYUTA GEÇTİ

Şu an inşaat lobisi kazandı. Kaybeden ise Türkiye oldu. Artık bu seviyeden sonra iğneden ipliğe her şeye zam gelecektir. 

Dolar her ne kadar ihracatı destekliyor gibi görünse de ara mamül ithalatından dolayı çift taraflı bıçak gibi ülkeye zarar verecek. Türkiye krizde bugünden sonra yeni bir boyuta geçti.

Yorumlar (0)
15
açık