Fitch'den Türkiye'ye politika uyarısı!

Fitch, Türkiye'de artan enflasyon ve izlenen heterodoks politikaların makroekonomik ve finansal riskleri artırdığını söyledi.

Ekonomi 17.01.2022, 15:19 17.01.2022, 16:11
Fitch'den Türkiye'ye politika uyarısı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, artan enflasyon ve heterodoks politikaların makroekonomik ve finansal riskleri artırdığını belirtirken, enflasyon ve kurdaki değer kaybının etkisini sınırlamaya çalışan mali önlemlerin Türkiye’nin kuvvetli tarafı olan kamu maliyesi üzerinde baskı oluşturabileceğini belirtti.

Bloomberg HT'nin aktardığına göre Fitch, Türkiye’nin kamu borcunun benzerlerine göre düşük olmasına rağmen borçlanma maliyetinin hızlı bir şekilde yükseldiğini aktararak, “Yüksek enflasyon ve kurdaki değer kaybına karşı uygulanan mali politikalar kamu maliyesini kurdaki dalgalanmalara karşı daha hassas hale getiriyor ve makroekonomik oynaklığı artırıyor” dedi.

Alınan önlemlerin yurt içi güvendeki sert düşüşün nedenlerine çözüm üretmediğini vurgulayan Fitch Ratings, güvendeki düşüşün, negatif reel faiz oranlarının ve 2023 seçimleri öncesinde izlenebilecek ekonomi politikalarıyla ilgili belirsizliğin kurdaki değer kaybının arkasında yatan nedenler olduğunu belirtti.
 

Yorumlar (0)
26
açık