Hükümetten emeklilikte yaşa takılanlar için yeni düzenleme

AK Parti bugüne kadar emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili itirazlara karşı çıkmış olmasına karşın son günlerde yeni bir düzenleme gündemde.

Ekonomi 01.11.2021, 09:52 01.11.2021, 10:22
Hükümetten emeklilikte yaşa takılanlar için yeni düzenleme

Hükümet, bir süreden beri kamuoyundan gelen talep ve istekler dikkate alınarak, dar gelirli ve dezavantajlı grupların gelir artışı ve emeklilikte yaşa takılanlara avantaj ve sosyal desteklerin artırılması için çalışma başlattı.

Hürriyet'te yer alan habere göre; destekler emekli maaşından, asgari ücrete, ve AKP'nin bugüne kadar net şekilde karşı çıktığı emeklilikte yaşa takılanlar da yer alabilir.

Habere göre yapılan çalışmanın sonuçlarına maliyetlere göre hangi desteklerin sağlanacağına karar verilecek.

Gazetenin haberine göre EYT konusunda Çalışma Bakanlığı'nda yapılacak. Buna göre, bir kereye mahsus olmak üzere, sigorta prim gün sayısını doldurup, emekli olmak için gerekli yaş süresini bekleyenler için, bir düzenleme değerlendiriliyor.

Bekleme süresini 2-3 yıl düşürmeyi amaçlayan plana göre, prim gün sayısını tamamlayanlar veya şu anda emekli olmak için 56 yaşını bekleyenlere 2-3 yıllık bir avantaj sağlanacak. Çalışmayla ilgili olarak maliyet analizi yapılacak.

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur