İbrahim Kahveci: Naci Ağbal'a yol gözüktü

Ekonomist İbrahim Kahveci, TV 5'te yayınlanan ve moderatörlüğünü Hasan Basri Akdemir'in yaptığı Ekonomi ve Ötesi programında konuştu. Berat Albayrak ve Murat Uysal'ın gideceğini önceden söyleyen Kahveci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın enflasyon ve faiz açıklamasından sonra "Naci Ağbal'a yol gözüktü" dedi.

Ekonomi 16.01.2021, 12:53 16.01.2021, 12:55
İbrahim Kahveci: Naci Ağbal'a yol gözüktü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamadaki "Kur istikrarı, enflasyonla mücadelede oldukça önemli bir yer tutuyor ama değerli arkadaşlar; domates, patates, leblebi, çekirdek, bütün bunlarla beraber biz mücadele ederiz diyorsanız kusura bakmayın bir yere varamazsınız. Asıl iş faizi düşürmek suretiyle enflasyonu aşağıya düşürmektir. Faiz enflasyonla doğru orantılıdır, ne kadar aşağı çekerseniz o da aşağı gelir çünkü biz bunu yaşadık," sözlerini yorumlayan Kahveci, "Naci Ağbal'a yol gözüktü," dedi.

"Türkiye iki büyük fantezi yaşadı son 2 yılda"

Ekonomist Kahveci, Erdoğan'ın sözlerine yönelik, "Naci Ağbal'a yolu gösterdi... En azından yol göstermese bile bütün faiz sorumluluğundan Cumhurbaşkanı kendini temizledi. Geçmiş dönem Berat Albayrak'ın yapmış olduğu 130 Milyar Dolarlık kayıp döviz falan, bunlardan kendini temizledi. Türkiye iki büyük fantezi yaşadı son iki yılda; Sayın Cumhurbaşkanı'nın faiz fantezisi 2 Trilyon liraya mal oldu. Burada hesaplarını verdik, açıkladık... Sayın Berat Albayrak'ın da döviz fantezisi 130 Milyar dolara mal oldu bu ülkemize. Şimdi, döviz kalmamış. Dövizin kalmamış, eksi 50 Milyar Dolar. Berbat durumdasın. Ne yapıyorsun? Yüksek faiz vererek döviz kazanmak durumundasın. Çalışarak kazanamıyorsun, üreterek kazanamıyorsun," ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu