İğneden ipliğe her ürüne zam! Milyonların gözü 3 Ocak'ta

Türkiye yeni yıla girerken birçok çalışan maaş zammı için 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyonu merakla bekliyor. İğneden ipliğe çoğu ürüne zam, maaş zamlarına yansımayacak.

Ekonomi 02.01.2022, 07:31 02.01.2022, 07:42
İğneden ipliğe her ürüne zam! Milyonların gözü 3 Ocak'ta

Yeni yılın ilk günün­de elektriğe yüzde 52 ile yüzde 130, doğal­gaza yüzde 25 zam geldi. 13 liraya daya­nan akaryakıtta zam sağanağı durmuyor.

Emlak Vergisi'nden atık su bedeline, taşıt vergisinden harçlara kadar iğneden ipliğe her şey yüzde 36'lara varan oranlarda zamlandı. Ancak halkın belini büken bu zamların hiç biri yarın açıklanacak enflasyon oranını etkilemeyecek. Bu yüzden enflasyonla belirlenen maaş zamları düşük kalacak.

Zamlar yeni yılın ilk günün­de değil de aralıkta yapılmış olsaydı milyonlarca dar gelirli yeni yıl zamlarının hiç olmazsa bir kısmını karşılama imkanına kavuşacaktı.

OCAKTAKİ MAAŞ ZAMLARINA YANSIMAYACAK

Memur ve memur emeklileri ile eski SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam ve enflasyon farkları geçmiş 6 aylık enflasyona göre belirlendiği için yılın ilk gününde yağan zamların ocaktaki maaş zamlarına yansımayacak. Bu zamlar 6 ayın sonunda, Temmuzdaki maaş zamlarını etkileyecek. Dolayısıyla memur ve emeklilerle özel sektör çalışanları önümüzdeki 6 ay boyunca yüklü zamlar karşısında düşük maaşlarıyla geçim savaşı vermek.

GEÇİNMEK İMKANSIZ HAL ALDI

Asgari ücrete yapılan yüzde 50.5'lik zam ‘tarihi zam' diye kamuoyuna açıklandı. Ancak zammın açıklandığı günden bu yana asgari ücre­tin alım gücü hızla azaldı. Özellikle kışın ortasında elektrik ve doğalgaza yapılan yüklü zamlarla eşel mobil sisteminin kaldırılması yüzünden otomatik artış sürecine giren akaryakıt zamları asgari ücretle geçinmeyi şimdiden imkânsız hale getirdi. Üstelik milyonlarca çalışan yılın ilk günü yağan zamları mevcut 2 bin 825 liralık asgari ücretle karşıladı. 4 bin 253 liralık yeni asgari ücret ilk ola­rak önümüzdeki şubat ayında ödenme­ye başlayacak ve o gün gelinceye kadar alım gücü daha da düşecek.

Kaynak: Sözcü
Yorumlar (0)
0
kısa sürelü kar yağışı