İhracat-ithalat öngörüsü: Ülkeler sınırlama getirirken Türkiye kapıları ardına kadar açtı!

İhracat-ithalat öngörüsü: Ülkeler sınırlama getirirken Türkiye kapıları ardına kadar açtı! Corona virüsünün de olumsuz etkilediği ekonomi, dalgalı seyrini devam ettirirken ülkeler bu sorunla başa çıkabilmek için bazı tedbirlere başvurmaya başladı. Ekonomik sorunun yanında açlık ve yetersiz beslenme gibi sorunları da doğuracak pandemiye önlem olarak bazı ülkeler ithalatı kesip tarıma yöneldi. Ancak Türkiye''de olay pek de öyle değil.

Ekonomi 28.12.2020, 07:04 28.12.2020, 07:04
İhracat-ithalat öngörüsü: Ülkeler sınırlama getirirken Türkiye kapıları ardına kadar açtı!

Sözcü'de yer alan habere göre, corona virüsünün tüm dünyaya etki ettiği dönemde, dev tarım üreticilerinin gıda ihracatına sınırlama getirildiği ve stokları koruma yoluna gidileceği kaydedildi.

* İklim değişikliği ve kuraklık yaşanmasının da olabileceğine karşı uyaran uzmanlar 'gıda savaşları ve isyanlar'ın da muhtemel olduğunu kaydetti.

* Türkiye'nin tarım hasılatını üreten çiftçinin kazancının 2 bin 533 dolarla sınırlı kaldığı da belirtilirken kişi başı milli gelirde ortalamaların altında kaldığı ifade edildi.

* Önümüzdeki süreçte en fazla su kıtlığı çekecek ülkeler arasında yer alması beklenen Türkiye'nin bu kıtlığa yakalanmamak için bir yol haritası çizmesi gerektiği de vurgulanıyor.

Prof. Dr. Bülent Gülçubuk

* Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Bülent Gülçubuk, pandemi sonrasında Çin'in buğday arpa gibi ürünlerin ihracat vergilerini artırdığını, Kazakistan'ın buğday ihracatını durdururken, buna karşılık Türkiye'nin ithalat kapılarını sonuna kadar açtığına dikkat çekti.

* Öte yandan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, gıda fiyatları 2007'den bu yana gıda fiyatlarındaki artış yüzde 70'e dayanırken, ekim döneminde ise zirve rakamlar görüldü.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu