KDV indirimi uygulanacak olan gıda maddeleri belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KDV açıklamasının ardından Sözcü yazarı Nedim Türkmen, KDV'si yüzde 1'e düşürülen gıda maddelerinin listesini paylaştı...

Ekonomi 14.02.2022, 11:11
KDV indirimi uygulanacak olan gıda maddeleri belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz gün açıklanan yeni KDV oranlarının detayları belli oldu. Sözcü gazetesi yazarı Nedim Türkmen, KDV'si yüzde 8'den 1'e düşürülen gıda ürünlerinin listesini köşesinde paylaştı.

'ÇOK GEÇ KALINDI'

Temel gıda maddelerinde Katma Değer Vergisi oranının yüzde 8'den yüzde 1'e düşürülmesi konusunda çok geç kalındığını ifade eden Türkmen, "enflasyton ve faiş fiyaliraarın da etkisiyle bu düzenlemenin çok az anlam ifade ettiğini" vurguladı. 

'BİR ANLAM İFADE ETMİYOR'

Yazısını bir örnek ile açıklayan Türkmen, yazısına "Geçen yıl bir kilogramını 30 lira'ye aldığımız peynir, bugün 60 lira oldu. Peynir 30 lira iken Katma Değer Vergisi indirimi yapılsa idi, tüketicilerin 2 lira Katma Değer Vergisi avantajı olacaktı. İndirim bugün başladı, ama fiyat 60 lira oldu. Tüketiciler 60 lira yerine, 56 lira ödeme yapacaklar ve Katma Değer Vergisi avantajı 4 lira olacak. Enflasyon nedeni ile yükselen gıda fiyaliraarı içinde %7'lik Katma Değer Vergisi indiriminin çok anlamı kalmadı." diyerek devam etti. 

Türkmen'in yazısında KDV indirimi gelen ürünleri paylaştığı tablo ise şu şekilde:

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu