Kiralar cep yakıyor, CHP: Fiyatlara müdahale edin!

Yüz yüze eğitimin başlayacağının duyurulması üzerine ev kiralarında fahiş artışlar yaşandı. CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, ev kiralarına müdahale çağrısında bulundu.

Ekonomi 30.08.2021, 13:08
Kiralar cep yakıyor, CHP: Fiyatlara müdahale edin!

Yüz yüze eğitimin başlayacağının duyurulması üzerine ev kiralarında fahiş artışlar yaşandı. CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, ev kiralarına müdahale çağrısında bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, milyonlarca üniversite öğrencisinin yeterli sayıda öğrenci yurdu bulunmadığı için barınma sorunu yaşadığını, özel yurtlar ve ev kiralarına yapılan fahiş zamların da öğrencileri mağdur ettiğini belirtti.

Eğitimde fırsat eşitliği talebini dile getiren Barut, “Üniversite öğrencilerimizin yurt sorununa kesin ve kalıcı çözüm bulunmalı, özel öğrenci yurtları ve ev kiralarındaki fahiş artışa müdahale edilmeli, öğrencilerimiz ve aileleri mağdur edilmeden desteklenmelidir. Bu konuda yasal düzenleme yapılmalıdır” dedi.

Geçen yıl pandemi nedeniyle eğitime ara verildiğini anımsatarak buna karşın milyonlarca öğrencinin, kaldıkları yurtlardan ve kiraladıkları evlerden ayrılıp memleketine döndüğünü aktaran Ayhan Barut, öğrencilerin kalmadıkları halde yurt ücretlerini ve ev kiralarını ödediklerini kaydetti.

Üniversite öğrencilerinin uzaktan eğitim sürecinde de desteklenmediğini, KYK kredileri ve harçlar nedeniyle mağdur edildiğini ifade eden Barut, “Yeni eğitim-öğretim dönemi yaklaşırken her koşulda desteklenmesi, iyi bir eğitim almaları için çaba gösterilmesi gereken üniversite öğrencilerimiz yine yetersiz yurtlar nedeniyle, özel yurtların ve ev kiralarının fahiş oranda artması sebebiyle mağdur ediliyor” diye konuştu.

Türkiye’de öğrencilerin eğitim hayatları boyunca karşılaştıkları manevi ve maddi zorlukların herkes tarafından bilindiğine dikkat çeken Ayhan Barut, 2002 yılından bu yana ülkeyi yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının ise çare üretmek için adım atmadığını ifade etti.

Öğrenciler ve ailelere devlet yardımı sağlanmasını, öğrencilere yurt ücreti ve oturdukları evler için kira yardımı yapılmasını isteyen Barut, şöyle konuştu:

Ülkenin her yerinde ihtiyaç bulunmamasına rağmen üniversiteler açıldı lakin yeteri oranda yurt yapılmadı. Yetersiz öğrenci yurtları nedeniyle mağdur olan öğrencilerimiz, özel yurtların ve ev kiralarının fahiş oranda artması nedeniyle de yine yalnız ve sahipsiz bırakıldı. Üniversite öğrencilerimizin yurt sorununa kesin ve kalıcı çözüm bulunmak zorundadır. Özel öğrenci yurtları ve ev kiralarındaki fahiş artışa müdahale edilmeli, öğrencilerimiz ve aileleri mağdur edilmeden desteklenmelidir.

Yorumlar (0)
26
açık