Kredi tartışmasına yandaş gazete de katıldı

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan ile Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu arasında yaşanan ‘kredi’ tartışmasına Yeni Şafak gazetesi de katıldı. Yeni Şafak, döviz stoku bulunanlara kredi vermeyi ‘ülkeye ihanet’ olarak tanımladı.

Ekonomi 19.08.2022, 14:24
Kredi tartışmasına yandaş gazete de katıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nun belli miktarın üzerinde dövizi olan şirketlere TL kredi verilmesini yasaklayan kararının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan arasında başlayan “döviz stokçuluğu” tartışmasına, Kavcoğlu'nun eskiden köşe yazdığı Yeni Şafak gazetesi de dahil oldu.

Yeni Şafak'ın bugünkü sayısının ilk sayfasında yer alan haberde "Dövizi olana kredi vermek ülkeye ihanet" başlığı atıldı.

"400-500 sermayedar dövizi bozdurmak yerine ucuz kredi peşinde koşuyor"

"Bankaların kredileri, yatırım ve istihdam için çalışan firmalar yerine bankada döviz stoklayanlara vermesi, Türkiye'nin büyümesinin ve milletin refahının karşısında durması demektir" denilen haberde 400-500 sermayedarın piyasaların dengesini bozduğu öne sürülerek şöyle denildi:

"Piyasaların dengesini bozan 400-500 sermayedar, bankalardaki mevduatın yüzde 70'ine karşılık gelen 180 milyar dolarlık dövize hükmediyor. Ancak ellerinin altındaki dövizi bozdurmak yerine hala ucuz TL peşinde koşuyor. Döviz stokçuları, böylece yatırım, üretim ve istihdama gitmesi gereken parayı da kapmaktan geri durmuyor. Bunun önüne geçmenin yolu bankaların artık stokta dövizi olana TL cinsi kredi vermemesi."

Yorumlar (0)
20
açık