Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini açıkladı

Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon beklentisini açıkladı. Yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 29,75 oldu. Yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bu anket döneminde 16,13 TL oldu.

Ekonomi 14.01.2022, 11:01
Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), yayımladığı piyasa katılımcıları anketine göre, dolar ve enflasyon beklentisini açıkladı.

Ankette TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 14,53 iken, bu anket döneminde yüzde 14 olarak gerçekleşti.

DOLAR BEKLENTİSİ

Ankette yıl sonu dolar/TL beklentisi 16,13 oldu.

2022’DEN BU YANA EN DÜŞÜK SEVİYE

Merkez Bankası'nın rezervlerinede erime devam ediyor.  31 Aralık haftasında 8,3 milyar dolar olan net rezervler, 7 Ocak haftasında 7,9 milyar dolara indi. 7 Ocak haftası itibariyle swap hariç net rezervler eksi 56,9 milyar dolar oldu. Böylece TCMB'nin net uluslararası rezervleri Ağustos 2002'den bu yana yeni en düşük seviyelerdeki seyrini sürdürdü. 

ENFLASYON ENDİŞESİ

TÜFE, TL'deki sert değer kaybının birikimli ve anlık etkilerini belirgin şekilde yansıtarak 19 yılın en yüksek seviyesi olan yıllık yüzde 36.08'e çıktı. Ekonomistler asgari ücret zammı ve artan enerji fiyatları sebebiyle enflasyonun yılın ilk yarısı gelmeden yüzde 50 seviyesine yükselebileceğini belirttiler.

Yorumlar (0)
0
hafif kar duşu