Moody’s''ten sonra Fitch’ten de Türk bankalarına ilişkin açıklama: Baskı altında olacak

Fitch’ten Türk bankalarına ilişkin açıklama! Geçtiğimiz haftalarda Türk bankalarıyla ilgili ''2021 zorlu olacak'' açıklaması yapan Moody''s''ten sonra şimdi de Fitch benzer minvalde bir açıklama yaptı.

Ekonomi 23.12.2020, 07:16 23.12.2020, 07:16
Moody’s''ten sonra Fitch’ten de Türk bankalarına ilişkin açıklama: Baskı altında olacak

Corona virüsü salgının etkilerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yaşandığına dikkat çeken kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, önümüzdeki yıl için yaptığı değerlendirmede zorlu koşullar nedeniyle 2021'de zayıflayabileceğini açıkladı.

Öte yandan corona virüsü ile mücadele paketlerinin sona erdiği ve ödeme zamanının geldiğine dikkat çeken kuruluş, yüksek TL faizleri nedeniyle borç ödeme kapasitelerinin baskı altında kalacağını belirtti.

Ayrıca bu hafta içi Merkez Bankası'nın vereceği faiz kararının ne etki yapacağı merak ediliyor...

Reuters’ta yer alan habere göre raporda, pandeminin gidişatındaki belirsizliklerin ve TL’deki değer kaybının artma potansiyeline ilişkin hassasiyetin Türk bankalarının varlık kalitesi için ilave risk oluşturduğu belirtildi.

Geçtiğimiz haftalarda açıklama yapan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ise gelişen piyasa bankaları için 2021 faaliyet koşullarının zorlu olmaya devam edeceğini belirtmişti.

Aynı dönem için “Türk bankalarının kredi değerliliği zayıf ve baskı altında olmaya devam edecek” yorumunda bulunmuştu.

Yorumlar (0)
19
açık