Petrol fiyatları yükselirken Shell karını üçe katladı

Enerji devi Shell, dünya çapında petrol ve gaz fiyatları yükselirken, şimdiye kadarki en yüksek üç aylık karını bildirdi. Shell, yılın ilk üç ayında 9.13 milyar dolar kazandı ve geçen yılın aynı dönemi için açıkladığı 3.2 milyar dolarlık karını neredeyse üç katına çıkardı.

Ekonomi 05.05.2022, 14:31
Petrol fiyatları yükselirken Shell karını üçe katladı

Ancak firma, Ukrayna işgali nedeniyle Rus petrol ve gazından çekilmenin kendisine 3,9 milyar dolara mal olduğunu açıkladı.

Ukrayna'nın işgali, petrol ve gaz fiyatlarının fırlamasına yardımcı oldu. Rusya dünyanın en büyük ihracatçılarından biri, ancak Batılı ülkeler enerji için ülkeye olan bağımlılıklarını azaltma sözü verdiler.

‘ÖNEMLİ AKSAMALARA NEDEN OLUYOR’

Ekonomiler Covid-19 pandemisinden toparlanmaya başladığından, Ukrayna savaşından önce petrol fiyatları zaten yükseliyordu. Shell CEO'su Ben van Beurden, Ukrayna'daki savaşın "küresel enerji piyasalarında önemli aksamalara" neden olduğunu söyledi.

Ben van Beurden, "Bu belirsizliğin etkileri ve beraberinde gelen yüksek maliyet, her yerde hissediliyor. Zorlu sonuçların üstesinden gelmek ve elimizden geldiğince destek ve çözümler sağlamak için hükümetler, müşterilerimiz ve tedarikçilerimizle birlikte çalışıyoruz” diye ekledi. (BBC)

Yorumlar (0)
22
açık