Pfizer gelir tahminini yükseltti: Tam 26 milyar dolar

ABD'li ilaç üreticisi Pfizer, satış tahminlerini yükselterek ve şu anda, şirketin yıllık gelirinin üçte birinden fazlasını oluşturan Covid-19 aşısından 26 milyar dolar gelir elde etmeyi bekliyor.

Ekonomi 05.05.2021, 15:28 05.05.2021, 18:12
Pfizer gelir tahminini yükseltti: Tam 26 milyar dolar

Şirket, aşının 2021 boyunca 15 milyar dolar kazandırmasını planlıyordu ancak yaşanan gelişmeler, bu beklentiyi 26 milyar dolara çıkarttı. 

SÖZLEŞMELERE DAYANIYOR

Comirnaty veya BNT162b2 olarak adlandırılan aşı, Alman BioNTech ile geliştirildi ve ABD'de gerekli iki doz için 39 dolar ve AB'de yaklaşık 30 dolar olarak fiyatlandırıldı. Şirket, aşıdan alımlarının zaten bu yılın ilk üç ayında 3.5 milyar dolarlık satış ürettiğini ve beklenenden daha iyi satışların daha yüksek karları besleyeceğini söyledi.

Yeni satış tahmini, bu yıl dünya çapında 1,6 milyar dozun teslimi için şimdiye kadar imzalanan sözleşmelere dayanıyor. Firma şimdiden diğer ülkelerin yanı sıra ABD, İngiltere, AB, Japonya ve İsrail'e tedarik sağlıyor ve bildirildiğine göre Brezilya ile 100 milyon doz için bir sözleşme imzalamaya yakın. 

TEZAT OLUŞTURUYOR

Pfizer Covid-19 aşısı, sağlık düzenleyicileri tarafından onaylanan ilk aşıdır ve mRNA sistemine (DNA'dan bir hücrenin protein yapma makinesine genetik talimatlar gönderen molekül) dayanmaktadır. Bu, aşının çok düşük sıcaklıklarda (-70 derece) saklanması gerektiği anlamına gelir, ancak Pfizer, aşının buzdolabında dört hafta süreyle saklanması için yasal onay için başvuruda bulundu ve buzdolabında saklanabilecek yeni bir aşı üzerinde çalışmakta olduklarını bildirdi.

Pfizer'in ticari başarısı, Oxford Üniversitesi ile aşı geliştiren ve mevcut pandemi sırasında aşıyı kâr amacı gütmeden tedarik eden AstraZeneca ile tezat oluşturuyor. Geçen hafta, 224 milyon dolarlık gelirin geliştirme maliyetleriyle dengelendiği ilk çeyrekte aşıdan para kaybettiğini ortaya çıkardı. AstraZeneca, iki doz için 4,30 ila 10 dolar arasında ücret alıyor. (Guardian)

Yorumlar (0)
30
açık