Şimdi karşıtları düşünsün: Ethereum ‘yeşil’ oldu

Dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan ethereum'un mucidi ve kurucu ortağı, ekosistemin yazılımının elden geçirilerek enerji kullanımını büyük ölçüde azaltıldığını bildirdi.

Ekonomi 15.09.2022, 13:14
Şimdi karşıtları düşünsün: Ethereum ‘yeşil’ oldu

Ethereum Vakfı'na göre yeni sistem yüzde 99.95 daha az enerji kullanacak. Destekçilerine göre, ethereumun rakip bitcoini geçmeye çalıştığı için gelişme büyük bir avantajı temsil ediyor. 

TEK İŞLEM BİLE İNANILMAZ ENERJİ KULLANIYORDU

Çoğu blok zinciri büyük miktarda enerji tüketir, bu sebeple çevreciler ile bazı yatırımcıların ciddi eleştirilerine maruz kalır. Araştırmacı Digiconomist'e göre, Merge olarak bilinen yazılım yükseltmesinden önce, ethereumda yapılan tek bir işlem, ortalama bir hanenin bir haftada kullandığı kadar güç kullanıyordu. 

Revizyonla beraber, ethereum blok zincirindeki işlemlerin gerçekleşme şekli ve bitcoinden sonra ikinci en büyük kripto para olan ethereumun oluşturulma şekli değişti. Ethereum, yoğun enerji tüketen bilgisayarların karmaşık matematik problemlerini çözerek işlemleri doğruladığı bir "iş kanıtı" sisteminden (PoW), bireylerin ve şirketlerin doğrulayıcı olarak hareket ettiği ve ethereumlarını teminat olarak kullandığı bir "pay kanıtı" sistemine (PoS) geçti. (Reuters)

Yorumlar (0)
19
az bulutlu