TÜİK'in ardından DİSK de rapor yayımladı! Dikkat çeken uçurum

TÜİK'in kasım ayı işsizlik rakamlarının ardından rapor yayımlayan DİSK-AR'a göre 'gerçek işsizlik' 8 milyonun üzerinde. Bu rakam TÜİK verilerinde 3.7 milyon seviyesinde...

Ekonomi 11.01.2022, 06:11
TÜİK'in ardından DİSK de rapor yayımladı! Dikkat çeken uçurum

DİSK-AR, göre mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısının Kasım 2021'de 8 milyon 45 bin kişi olarak gerçekleştiğini açıkladı. Bu veri, TÜİK açıklamasına göre ise 3 milyon 777 bin kişi oldu. DİSK-AR ayrıca, TÜİK ve İŞKUR verileri arasındaki tutarsızlığa dikkat çekti.


 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım 2021 Hanehalkı İşgücü Araştırması (HİA) sonuçlarını yayımlandı. Mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 11,2, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranı (âtıl işgücü) ise yüzde 22,1 seviyesinde gerçekleşti.

DİSK-AS: İŞSİZ SAYISI 8 MİLYON

TÜİK'e göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı (mevsim etkisinden arındırılmış) 2021 Kasım ayında bir önceki aya göre 39 bin kişi artarak 3 milyon 777 bin kişi oldu. Devrimci İşçi Sendikalar Konfederasyonu Araştırma Merkezinin (DİSK-AR) İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu’na göre mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı ise Kasım 2021'de 8 milyon 45 bin kişi olarak gerçekleşti.

'İŞKUR'A GÖRE ARTTI'

İleri Haber'in aktardığına göre, DİSK-AR raporunda, İŞKUR verilerine göre kayıtlı işsiz sayısının Kasım 2020 ve Kasım 2021 arası bir yıllık dönemde 3 milyon 4 binden 3 milyon 182 bine yükselerek 178 bin kişi arttığı hatırlatılarak, TÜİK'e göre son bir yılda 284 bin azalan dar tanımlı işsiz sayısının İŞKUR'a göre arttığı belirtildi.

RAPOR DEĞERLENDİRMESİNDE YER ALDI

Raporun değerlendirme kısmında “Ancak TÜİK yıllık işsizlik verilerinde bu eğilim yer almıyor. TÜİK'in yıllık işsizlik verilerinin salgın dönemindeki işten çıkarma yasağı nedeniyle karşılaştırılabilir olmadığını ve yıllık karşılaştırmada ciddi metodolojik sorunlar olduğunu düşünüyoruz” denildi.

Yorumlar (0)
3
parçalı az bulutlu