TURGUT TORUNOĞULLARI: TÜRKİYE, GURBETÇİLERİMİZE ÖZEL BİR TRAFİK PLAKASI YAPABİLİR

Avrupa'daki Türk Toplumu olarak ; Türkiye ekonomisine alternatif ve ciddi bir kaynak. Edelstaal Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları Türk ekonomisine alternatif çözüm sundu. İşte girişimci iş adamı Torunoğulları'nın Türk ekonomisine büyük katkı sağlayacak ''plaka'' önerisi..

TURGUT TORUNOĞULLARI: TÜRKİYE, GURBETÇİLERİMİZE ÖZEL BİR TRAFİK PLAKASI YAPABİLİR

Edelstaal   Yönetim  Kurulu  Başkanı  Turgut   Torunoğulları  olarak; Öncelikle  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a  ve Hükümetimizin  değerli  bakanlarına  Avrupadaki  Türk  Toplumuna  göstermiş  oldukları  yakın  ilgi , alaka  ve  desteklerinden  dolayı  ayrıca  teşekkür  ediyorum. Avrupa  Türk  Toplumu  olarak   yapmış  olduğumuz  bir  çok  toplantı  ve  çalışmalar  ile  bir  çok  hakkımızı  kazandık.

Son  dönemlerde  ise bazı  kazanılmış  haklarımızı  kaybetmiş bulunmaktayız.  Örnek vermek gerekirse; Yurtdışından  ülkemize araba   getirme   2  yıla çıktı. Bununla  ilgili bir çalışma başlattık. Malesef ,  bu  kanun  ile  ilgili  bir  boşluk  bulunmaktadır. Araba  kanunu  ile ilgili   bilgi  ve   donanım  eksikliği  olan personeller ,  bu  kanun  getirmiş  olduğu  çok  ağır  cezai  yaptırımları  mevcuttur.

Biz    Avrupa    Türk   Toplumu  olarak  hükümetimize  alternatif  bir  proje  sunuyoruz. Bugün; Avrupa’da  940.000  Türk  ailesi  yaşıyor  ve ciddi  bir  Türk  nüfusu  mevcuttur. Avrupa  ülkelerinde  bu nüfusun yaklaşık olarak   %40    emekli olacaktır.  Bunun  yanı sıra  1  milyon  soydaşımız   emeklidir. Bu  nüfusun  200.000 ‘ i  arabasını  Türkiye’ye getirse  yani  aşağı  yukarı  bir  rakam  vermek  gerekirse  ortalama  200- 300  bin  arabayı  ülkemize  bırakırsa Türkiye  için  ciddi  bir  kaynak olacaktır. Tabiki  bu  bir  fikir  ve projemiz uygulanır  yada  uygulanmaz  son  karar  , takdir hükümetimizindir.

Bu projemizi  daha net açıklarsak ;  Hükümetimiz  gurbetçilerimize  özel bir  trafik  plakası  yapabilir. Bu trafik  plakasını  20 – 30  bin euroya   gurbetçilerimize  satabilir. Yurtdışından  getirdiğimiz  araba için  sadece  o plakayı  kullanmış  oluruz.  Araba  3  ile 5  sene sonra  ülke dışına  çıksa bile  yine  ülkemize  girişte  o plakayı  kullanmış oluruz.  Tek  seferde bu  araba  plaka  satışı  ile  hem  devletimize  hem de  ülke  ekonomisine  ciddi  bir  kaynak   sağlamış  oluruz.

İkinci olarak da ; Getirilen  arabanın  markası  ve  cinsine  göre Türkiye’de  kaldığı süre zarfında  vergi ve  sigortasınıda  ödeyerek  ikinci  bir  ek  kaynak  olacaktır.  Projemizi  kısaca  özetlersek ;  Bu şekilde bir  çalışma  olursa   devletimize  13-14 milyar  euro  tutarında ciddi  bir  kaynak olacak , Avrupada  yaşayan  gurbetçilerimiz  içinde  bu  sorun çözülmüş  olacaktır. Eğer  bu  proje  gerçekleşirse  ülkemiz ekonomisine  çok  büyük  katkı  sağlamış  olacaktır.

TURGUT TORUNOĞULLARI KİMDİR?

EDELSTAAL Group International Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları 1958 yılında Kars-Susuz ilçesinde doğdu. 1980 yılında Erdegül Hanim ile evlendikten sonra Kars’tan Hollanda’ya çalışmak için gitti. Hollanda’da ilk olarak pazarlama elemanı olarak çalıştığı Edelstaal Grubu üstün beceri ve yönetme kabiliyeti sonucunda fazla zaman geçmeden satın alarak patronluk koltuğuna oturdu. Satın aldığında ekonomik sıkıntılar içinde olan Edelstaal Grubu kısa sürede şaha kaldırarak bugün Avrupa’da 16 ülkede ve Türkiye’de yatırımları olan ve sektöründe önde gelen bir şirketler topluluğu haline getirdi. Bugün Edelstaal Grubun, 4.000 üzerinde çalışan personeliyle başta çelik tencere üretimi olmak üzere, turizm-otelcilik ve inşaat sektöründe birçok önemli yatırımları bulunmaktadır. Edelstaal Grubun Hollandalı, Belçikalı, Alman, İngiliz, İtalyan, Rus, Özbek, Kazak, Lübnanlı ve Azeri firmaları ile uluslararası yatırımlarda ortaklıkları söz konusudur.

Turgut Torunoğulları, İtalya’da fabrikasında ürettiği SIMTRONIC, SWS, SIMENSPOTS marka çelik tencereleri avrupa’da tanınmış bir marka haline getirmiştir ve tencerede kazandığı başarıyı diğer alanlara da taşımıştır. 1990’larda ORKA Hotels markasını kurarak Türk Turizmine büyük kapasiteli beş yıldızlı tatil köyleri ve oteller kazandırmıştır. Geçtiğimiz sezon açılan ve Marmaris-İçmeler’in en güzel koyunda konumlanmış Sentido Orka Lotus Beach ile ORKA Hotels markasını büyütmüş ve bugün binlerce turisti İstanbul’da, Fethiye’de, Marmaris’te ve birçok bölgede tesislerinde ağırlamaktadır.

ORKA Homes İnşaat firmasi ile ise Ege ve Akdeniz’de konut inşaatında önde gelen firmalardan biri olmuştur. Ayni zamanda grubun Marmara bölgesinde binlerce konuttan oluşan projeleri bulunmaktadır.  Avrupa ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yatırımcıları ülkemize çekmekte, yabancıları Türkiye’de ev sahibi yaparak ülkeye ciddi bir döviz girdisi sağlamaktadır.

Edelstaal Group ayni zamanda EDELSTAAL Vastgoed BV firması ile Hollanda da büyük gayrimenkul yatırımları bulunmaktadır. 2005 yılında Hollanda’da Den Bosch kentinde Van Berckel caddesini komple satın alarak hem Türk hemde Hollanda basınında ‘Hollanda’da cadde satın alan Türk’ haberleri ile geniş yankı uyandırmıştır. Hollanda’nın en büyük teknoloji firmasi VDL Group ile  beraber Türkiye’de “geri dönüşüm” alanında yatırımlara girerek İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin ve avrupanın değişik şehirlerinde çöp konteynır üretim ve pazarlamasına başlamıştır.

ÖNE ÇIKANLAR

 • 1

  Çöpten 16 kedi ölüsü çıktı!

  Küçükçekmece'de bir çöp konteynerinde 16 ölü kedi buluntu. Kedileri bulan vatandaşın görüntüleri paylaşmasıyla olay sosyal medyada gündem oldu. Polis olayla ilgili çalışma başlattı.

 • 2

  Batan bottan göçmenleri Sahil Güvenlik kurtardı

  Çanakkale üzerinden Yunanistan'a geçmek isteyen göçmen botu battı. Ayvacık açıklarında yaşanan olayda açıklarında lastik botun batması sonucu can simitlerine tutunarak denizin ortasında mahsur kalan 27 kaçak göçmen, Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

 • 3

  Vaka sayısı yine binin üstünde!

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter üzerinden bugünkü corona virüsü için son durum gelişmelerini ve Türkiye Günlük Korona Tablosu'nu açıkladı.

 • 4

  İnternetteki Serdar bey oyunu

  Pandemi döneminde her şeyin fiyatı artarken arabalar da bundan geri durmadı. Ancak birçok kişi internetten satılık araç bakıyor. Bu sitelerden biri olan Sahibinden.com'un sitesinde, 'Serdar bey' ifadesi gündem oldu.

 • 5

  Ünlü restoran zinciri konkordato istedi mahkeme 1 yıllık mühlet verdi

  İzmir merkezli ünlü restoran zinciri Kırçiçeği konkordato istedi. Mahkeme, İzmir, İstanbul, Aydın gibi illerde şubeleri bulunan Kırçiçeği için 1 yıllık kesin mühlet kararı verdi. Bu süre zarfında, alacaklılar şirkete yönelik herhangi bir haciz yapamayacak.

 • 6

  BDDK'dan bankalara ceza yağdı

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yedi bankaya toplam 204 milyon lira para cezası uygulandığını açıkladı.

 • 7

  Yavru ayıyı vurup işkence eden kişiye suç duyurusu

  Artvin'de T.Ç., çıktığı avda yavru ayıyı vuran ve can çekişirken üzerine köpekleri salarak işkence yapmıştı. Sosyal medyada tepkiyle karşılanan olaya Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) da sessiz kalmadı. HAYTAP, görüntüler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.


DİĞER HABERLER

Ünlü restoran zinciri konkordato istedi mahkeme 1 yıllık mühlet verdi

BDDK'dan bankalara ceza yağdı

Dolar - Euro kaç TL? 9 Temmuz 2020 dolar ne kadar? Döviz kurlarında son durum

Altın fiyatları ne kadar? Gram Altın fiyatında son durum!

Kripto para piyasasında bugün

Altının yükselişi durdurulamıyor: Gram Altın 398 TL

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asena Atalay, pozlarıyla beğeni topladı

Çöpten 16 kedi ölüsü çıktı!

Kartal ikramı geri çevirmedi

Batan bottan göçmenleri Sahil Güvenlik kurtardı

Gazeteci Levent Uysal'a silahlı saldırı