TURGUT TORUNOĞULLARI: TÜRKİYE, GURBETÇİLERİMİZE ÖZEL BİR TRAFİK PLAKASI YAPABİLİR

Avrupa'daki Türk Toplumu olarak ; Türkiye ekonomisine alternatif ve ciddi bir kaynak. Edelstaal Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları Türk ekonomisine alternatif çözüm sundu. İşte girişimci iş adamı Torunoğulları'nın Türk ekonomisine büyük katkı sağlayacak ''plaka'' önerisi..

TURGUT TORUNOĞULLARI: TÜRKİYE, GURBETÇİLERİMİZE ÖZEL BİR TRAFİK PLAKASI YAPABİLİR

Edelstaal   Yönetim  Kurulu  Başkanı  Turgut   Torunoğulları  olarak; Öncelikle  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a  ve Hükümetimizin  değerli  bakanlarına  Avrupadaki  Türk  Toplumuna  göstermiş  oldukları  yakın  ilgi , alaka  ve  desteklerinden  dolayı  ayrıca  teşekkür  ediyorum. Avrupa  Türk  Toplumu  olarak   yapmış  olduğumuz  bir  çok  toplantı  ve  çalışmalar  ile  bir  çok  hakkımızı  kazandık.

Son  dönemlerde  ise bazı  kazanılmış  haklarımızı  kaybetmiş bulunmaktayız.  Örnek vermek gerekirse; Yurtdışından  ülkemize araba   getirme   2  yıla çıktı. Bununla  ilgili bir çalışma başlattık. Malesef ,  bu  kanun  ile  ilgili  bir  boşluk  bulunmaktadır. Araba  kanunu  ile ilgili   bilgi  ve   donanım  eksikliği  olan personeller ,  bu  kanun  getirmiş  olduğu  çok  ağır  cezai  yaptırımları  mevcuttur.

Biz    Avrupa    Türk   Toplumu  olarak  hükümetimize  alternatif  bir  proje  sunuyoruz. Bugün; Avrupa’da  940.000  Türk  ailesi  yaşıyor  ve ciddi  bir  Türk  nüfusu  mevcuttur. Avrupa  ülkelerinde  bu nüfusun yaklaşık olarak   %40    emekli olacaktır.  Bunun  yanı sıra  1  milyon  soydaşımız   emeklidir. Bu  nüfusun  200.000 ‘ i  arabasını  Türkiye’ye getirse  yani  aşağı  yukarı  bir  rakam  vermek  gerekirse  ortalama  200- 300  bin  arabayı  ülkemize  bırakırsa Türkiye  için  ciddi  bir  kaynak olacaktır. Tabiki  bu  bir  fikir  ve projemiz uygulanır  yada  uygulanmaz  son  karar  , takdir hükümetimizindir.

Bu projemizi  daha net açıklarsak ;  Hükümetimiz  gurbetçilerimize  özel bir  trafik  plakası  yapabilir. Bu trafik  plakasını  20 – 30  bin euroya   gurbetçilerimize  satabilir. Yurtdışından  getirdiğimiz  araba için  sadece  o plakayı  kullanmış  oluruz.  Araba  3  ile 5  sene sonra  ülke dışına  çıksa bile  yine  ülkemize  girişte  o plakayı  kullanmış oluruz.  Tek  seferde bu  araba  plaka  satışı  ile  hem  devletimize  hem de  ülke  ekonomisine  ciddi  bir  kaynak   sağlamış  oluruz.

İkinci olarak da ; Getirilen  arabanın  markası  ve  cinsine  göre Türkiye’de  kaldığı süre zarfında  vergi ve  sigortasınıda  ödeyerek  ikinci  bir  ek  kaynak  olacaktır.  Projemizi  kısaca  özetlersek ;  Bu şekilde bir  çalışma  olursa   devletimize  13-14 milyar  euro  tutarında ciddi  bir  kaynak olacak , Avrupada  yaşayan  gurbetçilerimiz  içinde  bu  sorun çözülmüş  olacaktır. Eğer  bu  proje  gerçekleşirse  ülkemiz ekonomisine  çok  büyük  katkı  sağlamış  olacaktır.

TURGUT TORUNOĞULLARI KİMDİR?

EDELSTAAL Group International Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları 1958 yılında Kars-Susuz ilçesinde doğdu. 1980 yılında Erdegül Hanim ile evlendikten sonra Kars’tan Hollanda’ya çalışmak için gitti. Hollanda’da ilk olarak pazarlama elemanı olarak çalıştığı Edelstaal Grubu üstün beceri ve yönetme kabiliyeti sonucunda fazla zaman geçmeden satın alarak patronluk koltuğuna oturdu. Satın aldığında ekonomik sıkıntılar içinde olan Edelstaal Grubu kısa sürede şaha kaldırarak bugün Avrupa’da 16 ülkede ve Türkiye’de yatırımları olan ve sektöründe önde gelen bir şirketler topluluğu haline getirdi. Bugün Edelstaal Grubun, 4.000 üzerinde çalışan personeliyle başta çelik tencere üretimi olmak üzere, turizm-otelcilik ve inşaat sektöründe birçok önemli yatırımları bulunmaktadır. Edelstaal Grubun Hollandalı, Belçikalı, Alman, İngiliz, İtalyan, Rus, Özbek, Kazak, Lübnanlı ve Azeri firmaları ile uluslararası yatırımlarda ortaklıkları söz konusudur.

Turgut Torunoğulları, İtalya’da fabrikasında ürettiği SIMTRONIC, SWS, SIMENSPOTS marka çelik tencereleri avrupa’da tanınmış bir marka haline getirmiştir ve tencerede kazandığı başarıyı diğer alanlara da taşımıştır. 1990’larda ORKA Hotels markasını kurarak Türk Turizmine büyük kapasiteli beş yıldızlı tatil köyleri ve oteller kazandırmıştır. Geçtiğimiz sezon açılan ve Marmaris-İçmeler’in en güzel koyunda konumlanmış Sentido Orka Lotus Beach ile ORKA Hotels markasını büyütmüş ve bugün binlerce turisti İstanbul’da, Fethiye’de, Marmaris’te ve birçok bölgede tesislerinde ağırlamaktadır.

ORKA Homes İnşaat firmasi ile ise Ege ve Akdeniz’de konut inşaatında önde gelen firmalardan biri olmuştur. Ayni zamanda grubun Marmara bölgesinde binlerce konuttan oluşan projeleri bulunmaktadır.  Avrupa ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yatırımcıları ülkemize çekmekte, yabancıları Türkiye’de ev sahibi yaparak ülkeye ciddi bir döviz girdisi sağlamaktadır.

Edelstaal Group ayni zamanda EDELSTAAL Vastgoed BV firması ile Hollanda da büyük gayrimenkul yatırımları bulunmaktadır. 2005 yılında Hollanda’da Den Bosch kentinde Van Berckel caddesini komple satın alarak hem Türk hemde Hollanda basınında ‘Hollanda’da cadde satın alan Türk’ haberleri ile geniş yankı uyandırmıştır. Hollanda’nın en büyük teknoloji firmasi VDL Group ile  beraber Türkiye’de “geri dönüşüm” alanında yatırımlara girerek İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin ve avrupanın değişik şehirlerinde çöp konteynır üretim ve pazarlamasına başlamıştır.

ÖNE ÇIKANLAR

 • 1

  AHMET ''KURAL'' TANIMADI... ZİNCİRLEME TRAFİK KAZASINA KARIŞTI

  Alkollü araç kullanan ünlü oyuncu Ahmet Kural, İstanbul Üsküdar'da zincirleme trafik kazasına karıştı.

 • 2

  ÖLDÜREN VİRÜS ''CORONA''!.. MASKE FIRSATÇILARI İŞBAŞINDA...

  Çin'de ortaya çıkan ve her geçen gün yayılan Corona virüs hastalığı fırsatçılara yaradı.Maske karaborsası oluştu.Stokçular depolarda hatta evlerinde kolilerde beklettikleri maskeleri bakın hangi fahiş fiyatlarla satıyorlar.

 • 3

  İŞADAMI TURGUT TORUNOĞULLARI'NDAN TÜRK EKONOMİSİNE ALTERNATİF ÇÖZÜM

  Avrupa'daki Türk Toplumu olarak ; Türkiye ekonomisine alternatif ve ciddi bir kaynak. Edelstaal Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları Türk ekonomisine alternatif çözüm sundu. İşte girişimci iş adamı Torunoğulları'nın Türk ekonomisine büyük katkı sağlayacak ''plaka'' önerisi..

 • 4

  Sarıgül: Gayrimenkul satışlarında rekor kırılacak

  Türkiye ekonomisinde yaşanan olumlu hava, gayrimenkul sektörüne de yansıdı. 200'den fazla alana direkt olarak dokunan ve yüz binlerce kişiye istihdam sağlayan gayrimenkulde, 2020 yılı ivme dönemi olacak. Maritza İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emir Sarıgül, hem Türkiye ekonomisi ve gayrimenkul sektörü, hem de kendi projelerine dair açıklamalarda bulundu.

 • 5

  CEP HERKÜLÜ DEV ADAM: NAİM SÜLEYMANOĞLU

  Üç olimpiyat, yedi dünya ve Avrupa şampiyonluğu... Halterin 'Küçük dev adamı... Rekorlar rekortmeni '' Naim Süleymanoğlu''.... Ünlü iş adamı ve yazar Aykut Torunoğulları usta kalemiyle milli gururumuz Naim Süleymanoğlu'nun yaşattığı gururu ve başarılarıyla Türkiye'ye kazandırdıklarını anlattı... İşte yazar Torunoğulları'nın duygusal yazısı....

 • 6

  Merkel'in durumu kötüleşiyor

  Çin'de Başbakan Li Keqiang ile bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, titreme nöbeti geçirmemek için milli marşlar okunurken bile yerinden kalkmadı.

 • 7

  Bakan Soylu'dan Yenikapı'daki araçlarla ilgili açıklama

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yenikapı'da sergilenen araçlarla ilgili,  yapmış olduğu açıklamada "O da bizim sorumluluk alanımızda. Eğer bir kamu zararı oluşmuşsa biz buna bakarız" ifadelerini kullandı.


DİĞER HABERLER

İŞADAMI TURGUT TORUNOĞULLARI'NDAN TÜRK EKONOMİSİNE ALTERNATİF ÇÖZÜM

Sarıgül: Gayrimenkul satışlarında rekor kırılacak

İşte model model indirim listesi

Türkiye'nin ilk hızlı metrosu

Milyonlarca memuru ilgilendiren düzenleme

Altın güne nasıl başladı?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asena Atalay, pozlarıyla beğeni topladı

Gazeteci Levent Uysal'a silahlı saldırı