Ünlü ekonomist Yeşilada, uyardı: Tarihin en büyük zammı...

Rusya-Ukrayna savaş gerilimi, Fed'in faiz beklentisi ve dolardaki dalgalanma devam ederken ekonomist Yeşilada, akaryakıt piyasasında beklenen zam tehlikesini açıkladı.

Ekonomi 28.01.2022, 08:03 29.01.2022, 07:18
Ünlü ekonomist Yeşilada, uyardı: Tarihin en büyük zammı...

Ekonomist Atilla Yeşilada, Doğu Avrupa'da Rusya-Ukrayna kaynaklı krizine dikkat çekerek "Rusya, Ukrayna'ya saldırırsa Brent petrol 100 doları aşar'' dedi.

Rus özel güçleri ise Belarus'a da konuşlanırken uzmanlara göre Rus ordusu her an Ukrayna'ya saldırabilir ve bu gelişmeler, akaryakıtta tarihte görülmemiş zamlara neden olabilir.

RUSYA'YA YAPTIRIM TEHDİTLERİ

ABD ise Rusya'yı Ukrayna'yı işgalini engellemek için yaptırımlarla tehdit ediyor. Bu kapsamda ABD Dışişleri Bakanı Antoni Blinken yaptığı son açıklamada ''Rusya, Ukrayna'ya saldırırsa 18 farklı ekonomik ambargo projesi uygulamaya koyarız'' dedi. ABD Biden ise daha önce yaptığı açıklamada ''Putin, Ukrayna'ya saldırırsa Rusya ekonomisi çöker'' ifadelerini kullanmıştı.

ATİLLA YEŞİLADA'DAN UYARI

Ekonomist Atilla Yeşilada ise yaşanan gelişmeler çerçevesinde "Rusya, Ukrayna'ya saldırırsa Brent petrol 100 doları aşar'' dedi. 100 doları aşması halinde de tarihin en büyük akaryakıt zammının ortaya çıkacağı ifade ediliyor.

Ayrıca 80 dolar bandındaki Brent petrol olası bir saldırıda uzmanlara göre petrol fiyatlarını 20 dolar civarında zama neden olacağı görüşünde. Böyle bir olasılıkta ise akaryakıt özellikle benzin fiyatlarının yükselmesine neden olur.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu