'Yeterli gıdaya erişemeyenlerin sayısı her geçen gün artıyor'

CHP'li vekil Gürer, başta gıda olmak üzere temel tüketim ürünlerindeki aşırı fiyat artışının nedenlerinin belirlenmesi ve çözüm yollarına dikkat çekti. 

Ekonomi 25.01.2022, 11:15 25.01.2022, 12:28
'Yeterli gıdaya erişemeyenlerin sayısı her geçen gün artıyor'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, gıda ürünlerindeki fiyatın her geçen gün yükseldiğine dikkat çekerek son dönemde gelen zamların döviz kurundaki dalgalanmaya bağlandığını söyleyenler olsa da asıl sorunun gıda ve tarımda yürütülen yanlış politikalar olduğunu ifade etti.

KURAKLIK, TEK SEBEP OLAMAZ

Gürer, ülkemizde gıda fiyatlarının her geçen gün yükseldiğine işaret ederek, “Sebze meyveden tahıla kadar birçok üründe dünya genelindeki fiyat artışının temel sebebi küresel ısınma kaynaklı iklim değişikliğinin olumsuz getirileri olan aşırı sıcaklık, kuraklık, sel ve dolu gibi doğal doğa olayları gibi görünse de, tarım ürünlerinde yüksek etiket fiyatlarını Türkiye özelinde tek başına iklim koşulları ile açıklamak mümkün değildir” ifadelerini kullandı. 

GIDAYA ERİŞİM ZORLAŞTI

Gıda fiyatlarındaki artışın tek bir nedeni olmadığını bilerek gıda ve tarımda yürütülen yanlış politikaların sonucunda gıda fiyatlarının bu denli yükseldiğini kabul ederek çözüm odaklı yeni tarım ve gıda politikaları aranması gerektiğine dikkat çeken Gürer, her geçen gün daha fazla insanın gıdaya erişimde zorlandığını söyledi.


CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer / Pazar ziyaretinde

GİRDİ MALİYETLERİ ÇOK YÜKSEK 

Ekonomik olarak yönetimin tek sorunun etiketlerin yüksek olması gibi hareket etmek yerine tarımla ilgili yapılan tüm yanlışları masaya yatırması ve çözüm odaklı projelerin üretilmesi gerektiğine değinen Gürer, "Gıdadaki fiyat artışında en önemli faktörleri üreticinin yüksek girdi maliyetleri ve dış ticaret politikası ile mücadele gücünün kalmamasıdır" dedi.

YÜZDE 400 ARTIŞ 

Çiftçinin en çok kullandığı girdilerden biri olan tohum ve gübre  fiyatının son bir yılda yüzde  150 ila 400 oranında arttığını, mazotta ise ortalama yüzde 118 fiyat artışı yaşandığını buna karşın tarım ürünlerindeki tarla  fiyat artışının yüzde 20-30 civarında kaldığını ifade eden Gürer, “Türkiye'de bir ithalat sarmalı oluştuğu hangi ürünün fiyatı artarsa hemen gümrük vergileri sıfırlanıyor, ürün ithal ediliyor. Böyle olunca ülke içinde o ürünün üretim oranı azalıyor ve fiyatlar yükseliyor. Fiyatlar yükselince tekrar ithalata başvuruluyor. Üretici bir anlamda ithalatla sınanıyor. Üretici daha ucuz ithal ürünle rekabet edemediği için üretimden vazgeçiyor. Dış alımlarda artan fiyat  ile üretilenden yüksek fiyatla ithal girişi zamları tetikliyor” dedi.

GÜRER’DEN MECLİS ÖNERGESİ

CHP'li Gürer, temel tüketim ürünleri ve genel anlamda gıda ürünlerindeki fiyat artışlarının ve nedenlerinin çok yönlü incelenmesi ve soruna yönelik gerçekçi çözümlerin üretilmesi için Meclis Araştırma Önergesi verdi.

TMO, İTHAL ÜRÜNE DAHA YÜKSEK FİYAT VERİYOR

Toprak Mahsulleri Ofisinin her geçen gün adeta bir ithalat ofisine dönüştüğünü, ithal ürüne iç pazardan daha yüksek bedel ödendiğini göz önüne alınarak çiftçilerimize doğru destekler verilmesi gerektiğini anlatan CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“…Yaşanan bütün bu örnekler neticesinde zincir marketlerdeki etiketler neredeyse her gün değişiyor. Vatandaş olarak hemen her kesim gıda ürünlerindeki fiyat pahalılığından ve bu fiyat artışlarındaki denetim eksikliklerinden şikâyet etmektedir. Döviz kurlarındaki dalgalanmalar neden gösterilse dahi pek çok ürünün dövizle bağı olmamasına karşın fiyatlarının yine de yükseldiği görülmektedir…”

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu