Yılın ilk enflasyon raporu açıklandı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı

Ekonomi 27.01.2022, 10:43 27.01.2022, 11:21
Yılın ilk enflasyon raporu açıklandı

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirdi. Konuşmada bugüne dek varyantlara ilişkin risklerin canlı kalması bazı ülkelerde 2022 büyüme görünümünü olumsuz etkilediği kaydedildi.

SON TÜKETİCİ ENFLASYONU 36,08

Merkez Bankası’nın 28 Ekim 2021’de yayımladığı son Enflasyon Raporu’nda 2021 yıl sonu için yüzde 18,4 oranında bir enflasyon tahminine yer verilirken, Aralık 2021’de yıllık tüketici enflasyonu yüzde 36,08 ile 19 yılın zirvesine ulaşmıştı. 

2023'TE BEKLENTİ YÜZDE 7 

Aynı raporda 2022 yıl sonunda enflasyonun yüzde 11,8 seviyesinde olacağı öngörülürken, 2023 yılı sonunda ise orta noktası yüzde 7 olmak üzere yüzde 4,6 ile yüzde 9,4 aralığında gerçekleşeceği tahmin edildi. TCMB’nin orta vadeli enflasyon hedefi halen yüzde 5 seviyesinde.

Kavcıoğlu'nun konuşmasında öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle;

DOĞALGAZ FİYATLARI YÜKSEK SEYİRDE

"Küresel iktisadi faaliyet üzerindeki risklerin sınırlı olduğunu değerlendiriyoruz, Türkiye'nin dış talep görünümü olumlu seyrini korumaktadır. Doğalgaz fiyatları yüksek seyrediyor."

KÜRESEL ENFLASYON ARTIŞTA 

"Küresel enflasyonda dikkat çeken artışlar gözleniyor. Dünya genelinde manşet ve çekirdek enflasyon hız kazandı. Enflasyonun etkileri merkez bankaları tarafından yakından takip ediliyor. Gelişmiş ülke merkez bankaları arasındaki söylem ayrışması artıyor."

TÜRKİYE'DE SERMAYE ÇIKIŞLARI SÖZ KONUSU 

"Gelişmekte olan ülkelere portföy girişleri olduğunu gözlemliyoruz. Portföy akımları hala salgın öncesi seviyelere ulaşamadı.Çin dışındaki hisse senedi piyasalarına da girişler olduğu, Türkiye'ye yönelik sermaye girişleri Kasım ayında devam ederken, Aralık ayında çıkış gözlendi."

'TÜRKİYE İHRACATTA BÜYÜME KAYDETTİ'

"Türkiye'de iktisadi faaliyet 3. çeyrekte kuvvetli seyrini sürdürdü. Türkiye OECD ülkeleri arasında net ihracatın büyümeye en fazla katkı yaptığı ülkeler arasında yer aldı. Aşılamanın hızlanması küresel ekonomideki toparlanma sürecini destekliyor. Dış talebin iktisadi faaliyete katkısı artıyor. Vaka sayılarında artış gözlense de izolasyon tedbirleri küresel ölçekte daha gevşek uygulanıyor."

"Daha gevşek önlemler turizm faaliyetindeki toparlanma eğiliminin belirginleşmesinde önemli rol oynadı. Kartla harcama verilerine göre salgından daha çok etkilenen hizmet sektörlerinde artış oranlarının daha yüksek olduğunu görüyoruz."

FİRMALAR YATIRIM EĞİLİMİNDE 

"  Anket verileri firmaların yatırımlarını artırma eğiliminde olduğunu gösteriyor. İlave kapasite ihtiyacının önümüzdeki dönemde de yatırım talebini destekleyecek bir unsur olduğunu değerlendiriyoruz. Uzun vadeli TL finansman imkanları yatırımlar için önemli."

İSTİHDAM ARTIŞI DEVAM EDECEK 

"Yüksek frekanslı veriler işgücündeki toparlanmanın iktisadi faaliyetle uyumlu görünüm sergilediğini gösteriyor.Önümüzdeki dönemde istihdam artışının devam edeceğini öngörüyoruz."

Yorumlar (0)
22
açık