İklim modelleri, Pasifik Okyanusu'ndaki meydana gelerek tüm dünyadaki sıcaklıkları etkileyen La Nina hava olayından, daha sıcak El Nino'ya bir dönüş yaşayacağını öne sürüyor.

Avrupa Birliği'nin Copernicus Climate Direktörü Carlo Buontempo, "El Nino normalde küresel düzeyde rekor kıran sıcaklıklarla ilişkilendirilir. Bunun 2023'te mi yoksa 2024'te mi olacağı henüz bilinmiyor, ancak bence olma ihtimali daha yüksek" dedi. 

Buontempo, iklim modellerinin yaz sonlarında El Nino koşullarına dönüşü ve yıl sonuna doğru güçlü bir El Nino'nun gelişme olasılığını öne sürdüğünü söyledi.

Irak’ta 17 milyar dolarlık proje: Hicaz Demiryolu canlanıyor Irak’ta 17 milyar dolarlık proje: Hicaz Demiryolu canlanıyor

‘FELAKETLERİ KÖRÜKLEYEBİLİR’

Dünyanın bugüne kadar kaydedilen en sıcak yılı, El Nino’yla aynı zamana denk gelen 2016'ydı, ancak iklim değişikliği, hava olayının olmadığı yıllarda bile aşırı sıcaklıkları körükledi.  Ayrıca, son sekiz yıl, sera gazı emisyonları nedeniyle daha uzun vadeli ısınma eğilimini yansıtan, dünyanın en sıcak sekiz yılıydı.

Imperial College London'dan Friederike Otto, El Nino kaynaklı sıcaklıkların, şiddetli sıcak hava dalgaları, kuraklık ve orman yangınları da dahil olmak üzere, ülkelerin halihazırda yaşadığı iklim değişikliği etkilerini daha da kötüleştirebileceğini söyledi.

POLEMİK HABER/DIŞ HABERLER