11 Yaşındaki Tarık Yılmaz ve babası 2099 metre rakımdaki Keldaz'a çıkarak yıpranan Türk Bayrağını yenisiyle değiştirdi 11 Yaşındaki Tarık Yılmaz ve babası 2099 metre rakımdaki Keldaz'a çıkarak yıpranan Türk Bayrağını yenisiyle değiştirdi

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Diyarbakır Şubesi, Çınar ve Mardin’in Mazıdağı ilçelerinde meydana gelen yangına ilişkin yaptığı inceleme sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Yapılan incelemede dikkat çeken önemli tespitler ortaya konuldu.
 
Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre incelemede yer alan tespitler şöyle: 
 
“Yangının çıktığı yerin ekili olduğu, anızın olmadığı görülmüştür.
 
İletim hatlarında birçok noktada eklerin ve liflenmelerin olduğu tespit edilmiştir.
 
Direkteki OG (yüksek gerilim hatlarının, transformatörlerin kondansatörlerin ve anahtarlama cihazlarının aşırı akımlardan korunması için kullanılırlar) sigortalarının yerinde olmadığı, bunun yerine iletkenlerle bypass edildiği ve bu bağlantıların gevşeklikten dolayı arka sebebiyet verebileceği tespiti yapılmıştır.
 
Birçok direkte kırık izolatörlerin olduğu bu durumun atlamalara sebebiyet verebileceği teknik açıdan bir veridir.
 
OG (Orta Gerilim) hatlarda ekili tarım alanlarında ağaç direkleri mevcudiyeti görüldü. Bu ağaç direklerin kullanılması uygun görülmemektedir.
 
Hatların geçtiği güzergahlarda direklerin etrafında yangına karşı bir önlem alınmadığı gözlemlenmiştir. (Direk diplerindeki otların mevcudiyeti vs.) Direk diplerinde süs betonu olmadığı, otların direk dibinde biçilmediği tespiti yapılmıştır.
 
OG hatlarının dibindeki ağaçların atlamaya sebebiyet verebileceği gözlemlenmiştir.
 
İzolatörlerdeki gevşek ve sıkı bağların tekniğine uygun yapılmadığı gözlemlenmiştir.
 
Şebekelerin bakım onarımı yapılmadığı teknik işletme sorumluluğu hizmetlerden yararlanılmadığı gözlemlenmiştir.
 
Parafudr olmayışı aşırı gerilimlerin oluşmasına dolayısıyla ark oluşumuna sebebiyet vermektedir. (Hat başlarında hat sonlarında ve Trafo girişlerinde mutlaka parafudr kullanılmalıdır)”